YÜRÜYEN KÖŞK KOŞUSU’NDA KAZANAN SPREAD THE JOY OLDU

Mustafa Kemal Atatürk’ün doğa sevgisiyle birlikte yaşatmaya verdiği değerin en güzel imgelerinden biri olan Yürüyen Köşk’ün Yalova’nın bir markası haline gelmesi ve tüm platformlarda tanınırlığının artması amacıyla başlatılan girişime Kulübümüz de desteğini sürdürüyor. Mülkün hemen yanında bulunan çınar ağacına zarar gelmemesi için 8 Ağustos 1930 tarihinde Atatürk’ün isteğiyle 4 metre 80 santim doğuya kaydırılan köşkün adına bu yıl 4. kez TJK tarafından düzenlenen Yürüyen Köşk Koşusu (Handikap 24/H1), 10 Kasım 2019 Pazar günü Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşmiştir…

Yuruyen-Kosk

Vefatının 81. yılında, Atamızın, yaşamı ve güzel olanı koruma hususuna ne denli hassasiyetle yaklaştığını, hemen yakınında yer alan çınar ağacına zarar vermemesi adına uzun uğraşlar sonucu uygun bir noktaya kaydırılan ve günümüzde Yalova’nın uğrak turistik bölgelerinden biri olan Yürüyen Köşk adına düzenlenen koşu vesilesiyle bir kez daha genç nesillere hatırlatma fırsatı yakalandı… 

YÜRÜYEN KÖŞK KOŞUSU‘nu bu yıl, Cem ÖZBELGE‘nin sahibi olduğu SPREAD THE JOY (Kaneko – Mona Des Sables / Marchand de Sable) isimli safkanı binicisi Müslüm ÇELİK ile fotoyu önde geçerek birinciliğe uzanmıştır.

2000 metrelik kum pistte yapılan ve 94.000 TL birincilik ikramiyesi bulunan yarışta; KLAUS (Powerscourt – Ella / Evoke) ikinci, AGERA (Cape Cross – Princess Taise / Cozzene) üçüncü ve INVINCIBLE BABY (Invincible Son – Carly Baby / At) tabelanın son basamağını tamamlayan safkan olmuştur.

Koşuda kazanan isim SPREAD THE JOY için bitiriş derecesi 2.05.08 olurken, farklar 2,5 Boy – Baş – Boyun şeklinde oluşmuştıur.

Yarışın ardından Şeref Tribünü’nde düzenlenen kupa töreninde, kazanan safkanın sahibi adına TJK Genel Saymanı Adil Mert Kaya’ya kupasını ve hediyesini Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman verdi.

Salman ayrıca, kazanan atın antrenörü Emrah Karaköleoğlu ve jokeyi Müslüm Çelik’e de günün anısına birer plaket ve hediye takdim etti.

Törene; TJK Başkanı Serdal Adalı, Yönetim Kurulu Üyeleri Yüksel Göktürk ve Hakan Yücetürk, TJK Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner, Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Başkanı ve TJK Asli Üyesi Talip Öztürk ve N. Arek Kuyumciyan ile davetliler de katıldı.

Yuruyen-Kosk-2019

YÜRÜYEN KÖŞK

Kare planlı köşk, ahşap karkas bir yapıya sahiptir. Etrafı sütunlarla çevrili yapının giriş katında küçük bir oda, oturma odası, tuvalet-duş ve kristal camlarda kaplı deniz manzaralı toplantı salonu yer alıyor. Giriş kapısının sağından ahşap merdivenlerle çıkılan üst katta küçük bir sofaya açılan dinlenme odası, yatak odası, tuvalet-banyo mevcut olup, kuzey yönünde kısa bir koridorun sonunda ise terasa çıkan bir kapı bulunuyor. Köşkte, Mustafa Kemal Atatürk’ün özel isteğiyle mutfak yapılmadı.

Mustafa Kemal Atatürk, 8 Ağustos 1930 yılında köşkte bulunduğu sırada, çalışanlar çınar ağacının dalının köşkün çatısına vurduğunu, çatı ve duvarlara zarar verdiğini söyleyerek, çınarın köşke doğru uzanan kısımlarını kesmek için izin istedi. Gazi ise çınar ağacının zarar görmesindense, binanın tramvay rayları üzerinde hareket ettirilerek yerinin değiştirilmesini istedi. Bunun neticesinde köşkün, ağaca zarar vermeyecek şekilde zemini 4.80 metre  kaydırıldı. Bu olayın ardından mülk, Yürüyen Köşk ismini aldı.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.