VELİEFENDİ KOŞUSU’NDA KAZANAN YİNE SEMEND OLDU

Bugün İstanbul Veliefendi Hipodromu’nun bulunduğu arazi 18. yüzyılda Sultan III. Mustafa tarafından Şeyhülislam Veliyüddin Efendi’ye hediye edilmiştir. Döneminin en değerli bölgesindeki bu arsayı mesire olarak vakfeden Veliyüddin Efendi, buranın bakımını da üstlenmiştir. 1911’de Enver Paşa, at yarışı düzenlemeye en uygun yerin tespiti için çalışmalar başlatmış ve sonuçta Veliefendi Çayırı seçilmiştir. Daha o dönemde bu bölgeye bir hipodrom inşa edilmiş ve İstanbul’da at yarışlarının kalbi Veliefendi’de atmaya başlamıştır. 1950 yılında Tarım Bakanlığı tarafından Türkiye Jokey Kulübü’ne kiralanan Veliefendi Hipodromu bugün; 7600 kişi kapasiteli tribünleri, çim ve sentetik yarış pistleri, kum idman pisti, Yarış Atları Hastanesi, Apranti Eğitim Merkezi, Müze ve Sergi Salonu, 110 masalık piknik alanı, çocuk bahçesi, çeşitli kafeteryalar ve otoparkıyla 596 dönüm arazide tüm halka ve yarışçılık camiasına hizmet vermeye devam ediyor. “Veliefendi” adına 22 Eylül 2019 Pazar günü düzenlenen G1 mücadele, Arap atları için Triple Crown’ın (Üçlü Taç) son ayağı olması sebebiyle yılın en önemli randevularından biriydi.

2800 metrelik çim pistte gerçekleştirilen VELİEFENDİ KOŞUSU G1 mücadeleyi; Besire GÜNDÜZELİ‘nin sahibi olduğu SEMEND (Halid – Betülüm / Tamerinoğlu) isimli safkan, jokeyi Özcan YILDIRIM idaresinde kazanmayı başarmıştır. 7 yaşındaki safkanın kariyerinde Yüksek Komiserler Kurulu Koşusu (G1), Anadolu Tarım İşletmesi Koşusu (G2), Kosova Koşusu (G2), SAAYSD Koşusu (G2) ve Vali (Ankara) Koşusu (G3) birincilikleri de bulunuyor.

SEMEND‘in kazandığı ve 752.500 TL birincilik ödülü bulunan bu koşuda; İkinci CEVHER (Bilgin – Mahsuse.45 / Albatur) , üçüncü SERDÜMEN (Tamerinoğlu – Birgican / Çelebi.1) ve dördüncü  DEDE SEYDO (Sancakbeyi – Deniz Güzeli / Haberbatur) olmuştur… 

Kazanan safkan SEMEND için bitiriş derecesi 3.12.38 olurken, farklar 1,5 Boy – Burun – 1,5 Boy – 10 Boy şeklinde sonuçlanmıştır.

Bu heyecan dolu koşunun ardından Şeref Tribünü’nde düzenlenen törende, TJK Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Göktürk, kazanan atın sahibi adına Mehmet Gündüzeli’ne kupasını takdim etti.

Safkanın antrenörü Mehmet Gündüzeli’ne plaketini TJK Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner verdi.

Kazanan safkanın jokeyi Özcan Yıldırım’a ise plaketini TJK Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yücetürk verdi.

Seremoniye TJK Asli Üyesi A. Melih Kura ve Madeleine Elisabeth Kura da katıldı.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.