SEDAT EVLİYAZADE KOŞUSU’NDA KAZANAN LORD ADMIRAL OLDU

Türk yarışçılığına; yetiştiricilik, antrenörlük ve binicilik faaliyetleriyle çok büyük katkılarda bulunan merhum Sedat Evliyazade adına bu yıl 19’uncusu düzenlenen (KV-8/S) koşu, 16 Şubat 2020 Pazar günü İzmir Şirinyer Hipodromu’nda programın en önemli mücadelesi olarak ekranlara gelmiştir.

1400 metrelik kum pistte yapılan ve 85.000 TL birincilik ödülü bulunan SEDAT EVLİYAZDE KOŞUSU‘nu, Hatice DEMİREL’in sahibi olduğu LORD ADMIRAL (Lion Heart – Fountainhead / Unaccounted For) isimli safkan, binicisi Gökhan GÖKÇE ile fotoyu önde geçmeyi başarmıştır.

Yarışta; MAVİ ÇOCUK (Win River Win – Zaman Fırtınası / Bosporus) ikinciliğe yerleşirken, BABA AVCI (Yonaguska – Armonica / Bin Ajwaad) üçüncü ve LOOK STAR (Yonaguska – Lone Look / Danehill) ise dördüncü olarak pistten ayrılmıştır.

Kazanan safkan LORD ADMIRAL için bitiriş derecesi 1.28.26 olurken, farklar 2 Boy – 1 Boy – 5,5 Boy şeklinde oluşmuştur.

Yarışın ardından düzenlenen törende kazanan tayın sahibi Hatice Demirel’e kupasını Neslişah Evliyazade Ekmekçi takdim etmiştir.

Şeref Tribünü’ndeki törene Hanzade Evliyazade, Ata Evliyazade ve İzmir Hipodrom Müdürü Cenk İşkara da katılmıştır.

SEDAT EVLİYAZADE

Atlar Sedat Evliyazade için sadece bir tutku değil, yaşamın ta kendisiydi. Türkiye’de ilk at yarışları, 1856 yılında İzmir’de, “Smyrna Races Club” adı altında Sedat Evliyazade’nin babası Refik Evliyazade tarafından düzenlendi. Sedat Evliyazade ve ağabeyi Nejat Evliyazade için atlar hayatları boyunca en büyük tutku oldu. Okumak için gönderildikleri Paris’te okula gitmek yerine her gün okuldan kaçıp ata binen ağabey kardeş bir dersten sınıfta kalacaklarını anlayınca paniğe kapıldılar. Çünkü bu onların Paris’teki at hayatlarının sonu demekti. Sedat ve Nejat Evliyazade hocalarıyla bir anlaşma yaptılar. Eğer o çok sevdikleri, uğruna dersi astıkları atlardan birini Paris’in dar ve dönen merdivenli apartmanlarından birinin 4.katına, yani hocalarının evine çıkarmayı başarırlarsa, dersten geçeceklerdi. “Tamam” dedi Evliyazade kardeşler ve bir İngiliz atını hocalarının evinin salonuna kadar soktular. Gözlerine inanamayan ama verdiği sözü tutmak zorunda kalan hocaları, “Tamam sınıfı geçtiniz yalnız çok merak ediyorum o atı nasıl aşağı indireceksiniz?” diye sorduğunda, “Siz hiç merak etmeyin biz onu indiririz” diyen Sedat ve Nejat Evliyazade böylece hem sınıfı geçtiler hem de atı sağ salim aşağı indirdiler.

Sedat Evliyazade’nin atlar konusunda çok kuvvetli hisleri vardı. Bunu çok iyi bilen Celal Bayar kendisinden Paris’e gidip onun için at almasını istedi. Sedat Evliyazade bunun üzerine Vrais Gascon, Fol Espoir ve Drocourt adlı 3 at getirdi. Vrais Gascon, Atina’da Grand Prix Ödülü’nde koştu ve 2. oldu. Daha sonraki yıllarda Giraud Ailesi’yle birlikte çalışan Sedat Evliyazade, onlar için hem yetiştiricilik, hem de antrenörlük yaptı. 1927 yılından beri koşulan Gazi Koşusu’nu Giraudlar tam 7 kez kazandılar. Bu şampiyonlukların hepsi Sedat Evliyazade’nin antrenörlük yaptığı 1949-1960 yılları arasında geldi. 1939’dan bu yana koşulan Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı ise Giraudlar, 1951- 1963 yılları arasında tam 6 kez, yine Sedat Evliyazade’nin antrenörlüğünde kazandılar.

Sedat Evliyazade; Cemal Taşkıran, Reşat Mergin, Mümin Çılgın, Kazım Yıldız, İsmail Dinçer ve Ekrem Kurt gibi dönemin ünlü jokeylerine öncü olan bir biniciydi. Mükemmel bir atçı olmasının yanında çok da renkli bir kişilikti. 1955 yılında İzmir’den İstanbul’a giden Akdeniz adlı yolcu gemisinde gelecekte yeğeni Osman Refik Evliyazade’nin eşi olacak Hanzade ile karşılaşır. Bu kız bebeğe hayran olan Sedat Evliyazade, bebeğin annesi Hümeyra Hanımsultan’dan “Çok değerli bir atım doğuracak. Yavru, dişi olursa ismini Hanzade koyabilir miyim?” diye izin ister. Olumlu yanıt alınca da doğan taya Hanzade adını verir. Hanzade çok başarılı bir at olarak yıllarca namağlup koşar. Bu hoş tesadüfün ardından yıllar sonra yeğeni Osman Refik Evliyazade, Sedat Bey’in o çok beğendiği ve ismini atına verdiği kız bebekle evlenecektir.

1979 yılında aramızdan ayrılan Sedat Evliyazade’yi rahmetle ve Türk yarışçılığına yaptığı üstün katkılardan dolayı şükranla anıyoruz.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.