SAKARYA KOŞUSU’NU ARAGORN KAZANDI

22 Ağustos – 13 Eylül 1921 tarihleri arasında Sakarya Nehri’nin doğusunda Ankara yakınlarında cereyan eden Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşımızın dönüm noktasıdır. II. Viyana Kuşatması sonrası başlayan Türk geri çekilişi, 238 yıl sonra bu olayla durdurulmuştur. Muharebeyi bizzat yöneten Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, TBMM tarafından Mareşal rütbesi ve Gazi unvanına layık görülmüştür. Sakarya Muharebesi’nin kazanılmasıyla, Türk milletinin savaşın kazanılacağına olan inancı yerine gelmiştir. İstanbul’da, tüm camilerde Sakarya’da hayatını kaybeden askerler için mevlitler okunmuştur. O ana kadar, Ankara’ya mesafeli duran İstanbul basınında dahi bir sevinç duygusu oluşmuştur. Milletimizi kenetleyen ve 1 sene sonraki Büyük Taarruz için gerekli zemini hazırlayan bu mühim olay adına düzenlenen Sakarya Koşusu (Açık-G2), 11 Kasım 2018 Pazar günü İstanbul yaz sezonunun son gününde Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşmiştir. 

1800 metrelik çim pistte yapılan 2 Yaşlı 12 İngiliz safkanın katıldığı SAKARYA KOŞUSU AÇIK G-2 mücadelede; Vefa İbrahim ARACI‘nın sahibi olduğu ARAGORN (Native Khan – Yeso / Sixties Icon)  isimli safkan binicisi Gökhan KOCAKAYA idaresinde birinciliğe uzanmıştır.

Yarış kariyerine Temmuz ayındaki Şartlı-1 koşuda aldığı galibiyetle başlayan kır erkek tay, daha sonra katıldığı II.İnönü Koşusu’nu (G3) kazanarak ikide iki yapmıştı. 11 Ağustos’taki Karayel Koşusu’ndan (G1) da üçüncülükle ayrılan Native Khan temsilcisi, son startında bir diğer G1 mücadele olan Çaldıran Koşusu’nda piste çıkmış ancak beşincilikte kalmıştı.

250.000 TL birincilik ödülü bulunan Sakarya Koşusu’nun ikinci Özcan Yıldırım’la start alan, Kayı Koşusu (A2) galibi GHOST PASHA (Utopia – Festük / Southern Image) oldu. Koşunun henüz başında temposunu arttırıp liderliği alan al erkek tay sonlarda ARAGORN’a geçilse de ikinciliği kurtarmayı bildi. Katıldığı son mücadele olan Çaldıran Koşusu’nu dördüncü tamamlayan YAMANLARBEYİ (Torok – Alakan / Kaneko) Halis Karataş idaresinde tabelanın üçüncü basamağına yerleşirken, jokeyliğini Uğur Polat’ın yaptığı GRAYOCEAN (Offlee Wild – Setryn / Strike The Gold) da dördüncü oldu.

ARAGORN için koşudaki bitiriş derecesi 1.49.52 olurken, farklar ise 1/2 Boy – 1 Boy – 2 Boy şeklinde neticelenmiştir.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.