SAKARYA KOŞUSU’NDA KAZANAN KINGSMAN OLDU

Emperyalist güçlere karşı bağımsızlık mücadelesi verdiğimiz Kurtuluş Savaşı’nın en önemli dönüm noktalarından biri olan Sakarya Meydan Muharebesi, 22 Ağustos13 Eylül 1921 tarihleri arasında, Sakarya Nehri’nin doğusunda Yunan kuvvetlerine karşı gerçekleşti. Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 hafta boyunca devam eden çarpışmalar esnasındaki o meşhur “Hatt-ı müdafa yoktur, sath-ı müdafa vardır. O satıh bütün vatandır” söylemiyle askerleri cesaretlendirip, savaş ruhunu bütün sahaya yayması sonucu düşman kuvvetleri ağır kayıplar verdi ve geri çekilmek zorunda kaldı. Ordumuzun bu muharebede kazandığı mutlak zaferle birlikte, II. Viyana Kuşatması’nın ardından sürmekte olan Türk geri çekilişi de 238 yıl sonra sona erdi. Çarpışmalar esnasında kaburgalarından yaralanan Mustafa Kemal Atatürk, savaşın ardından Gazi unvanı ile birlikte Müşir rütbesi aldı. Muharebede verdiğimiz 5000 şehidin büyük bir kısmının rütbeli askerlerden oluşması nedeniyle  “Subaylar Muharebesi” olarak da adlandırılan savaşta aynı zamanda ordumuz, 18.000 yaralı, 14.000 kayıp ve 1000’e yakın da esir verdi. Büyük fedakarlıklar sonucunda bağımsız, modern Türkiye’nin kurulmasının yolunu açan bu önemli savaşın 98. yılında adına düzenlenen Sakarya Koşusu (Açık  G2), 17 Kasım 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilmiştir.

SAKARYA KOŞUSU AÇIK G-2 yarışında; Adem İPEK‘in sahibi olduğu KINGSMAN (Popular Demand – Fluent / Ultramar) isimli safkanı, jokeyi Hışman ÇİZİK ile birinciliğe uzanmayı başarmıştır… 

1800 metrelik çim pistte yapılan ve 238.000 TL birincilik ödülü bulunan bu koşuda; PRIOR (Victory Gallop – Loves Time / Mountain Cat) Gökhan KOCAKAYA ile ikinci, FULL THROTTLE (Mendip – Cure Notice / Sri Pekan) Mustafa ÇİÇEK idaresinde üçüncü ve PROKOPİ (Australia – Tonya / Unaccounted For) Halis KARATAŞ’la birlikte tabelanın dördüncü basamağını tamamlayan safkanlar oldular… 

Yarışı kazanan KINGSMAN için bitiriş derecesi 1.49.05 (rekor) olurken, farklar ise 2 Boy – 1,5 Boy – 3,5 Boy şeklinde oluşmuştur.

Koşunun ardından Şeref Tribünü’nde düzenlenen kupa töreninde, kazanan safkanın sahibi adına Murat Alaçam’a kupasını TJK Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yücetürk verdi.

Törene; TJK Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Göktürk ve İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.