4 Haziran 2017 Veliefendi Hipodromu’nda ekranlara gelen günün ikinci önemli mücadelesi SAİT AKSON KOŞUSU (Açık-G3/D) idi… Kamil KAHYAOĞLU‘nun sahibi olduğu PERSHING isimli safkan, jokeyi Halis KARATAŞ ile birinciliğe uzanmayı başarmıştır.  

2017’nin prensi PERSHING, gözünü 91. Gazi Koşusu’na dikti…

Yarış yaşamına, 31 Mayıs 2016 tarihinde Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda başlayan başarılı safkan PRESHING, üst üste üçüncü birinciliğine, bu kez Gazi Koşusu’nun en önemli provalarından olan Sait Akson Koşusu’nu kazanarak ulaştı. Doru erkek Scarface temsilcisi,  20 gün önce Erkek Tay Deneme Koşusu’nu (G1), bir önceki koşusunda ise Ergin Talay Koşusu’nu (KV-8) kazanmayı başarmıştı. 25 Haziran 2017 Pazar günü, Türk yarışçılığının derbisi 91. Gazi Koşusu’nun da en iddialı isimlerinden biri olmayı başaran PERSHING, 2017’nin Kralı olmak adına bu önemli randevuda yer alacak.

2200 mt.’lik çim pistte, PERSHING‘in kazandığı koşuda ikinciliği, Özcan Yıldırım idaresindeki FINESSE (Luxor – Flying Saucer / Eagle Eyed) elde ederken, ESKAYRA (Powerscourt – Sarılar Güzeli / Mujdahit) Akın Sözen ile üçüncü, Kadir Tokaçoğlu ile bu önemli koşuda boy gösteren ULAN BATOR(Luxor – Gençceren / Kaneko) ise tabelayı tamamlayan tay oldu.

Birincilik ikramiyesi 200.000 TL olan koşuyu kazanan PERSHING için koşunun bitiriş derecesi 2.15.66 olurken, farklar 4,5 Boy – 1/2 Boy – Burun şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi Kamil Kahyaoğlu’na kupasını, TJK Asli Üyesi Yıldırım Gelgin verdi.

Törene, TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Genel Sekreter H. Turgut Alakuş, Genel Sayman M. Ercan Emre, Eski Başkanlarımızdan Ömer Faruk Girgin ve TJK Asli Üyesi A. Melih Kura ile İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

SAİT AKSON

1913 yılında İstanbul’da doğan Sait Akson, 1928 yılında ilk centilmen koşusuna katılmıştır. Türkiye Jokey Kulübü’nün kurucu üyelerinden olan Akson, uluslararası alanda atçılık ve yetiştiricilik konusundaki yazıları ve bilgisiyle ün sahibi olmuştur.

Babası Akif Akson’un yanında yarış ve yetiştiriciliği en ince detaylarına kadar öğrenen Akson, yarışçılık ve yetiştiriciliğimizin bugünkü düzeye gelmesinde büyük rol oynamış, engin bilgisi ve nezaketi ile atçılık camiasının sevilen ismiydi.

Türkiye Jokey Kulübü’nün kurulmasında ve statüsünün hazırlanmasında da büyük hizmetler veren ve 4 Ocak 1970 tarihinde vefat eden Akson’u anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle saygı ile anıyoruz.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.