SAİM ÖNHON KOŞUSU’NDA BENHALİL BİRİNCİLİĞE UZANDI

TJK Kurucu Üyesi ve 1950-1957 yılları arasında Milletvekilliği de yapmış olan Saim ÖNHON’u anısına düzenlenen bu koşu ile bir kez daha saygıyla anıldı…

15 Mayıs 2019 Çarşamba günü İSTANBUL VELİEFENDİ Hipodromu’nda gerçekleştirilen SAİM ÖNHON KOŞUSU’nu (Açık-G3/DHT), Direnç ÖZDEMİR‘in sahibi olduğu BENHALİL (Uçanbey – Özgüngül / Özgün) isimli safkan, jokeyi Ahmet ÇELİK idaresinde fotoyu önde geçmeyi başarmıştır. 

1400 metrelik çim pistte yapılan ve 152.000 TL’lik birincilik ikramiyeli koşuda; SIKINTI YOK (Uçanbey – Açık Ara / Yıldızoğlu) jokeyi Kadir TOKAÇOĞLU ile ikinci olurken, ŞENHAN (Altaha – Songülhanım / Albatur) Özcan YILDIRIM’la üçüncü ve  Gökhan KOCAKAYA idaresindeki SAKALAYDIN (Turbo – Elmasbike / Devirhan) da sonlardaki sprintiyle dördüncülüğe yerleşti…

Koşuyu kazanan BENHALİL için bitiriş derecesi 1.31.52 olarak neticelenirken, farklar 1,5 Boy – Burun – 3,5 Boy olarak sonuçlanmıştır.

Koşu sonrası düzenlenen törende, yarışı kazanan atın sahibine vekaleten Çilem ÖZDEMİR’e kupasını, Candemir ÖNHON verdi.

Şeref Tribünü’ndeki törene TJK Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender AYDINER, İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin ÖZDEMİR ve davetliler de katıldı.

SAİM ÖNHON

Saim Önhon, 1892 yılında İstanbul’da doğdu. 1912 yılında Balkan Harbinde Subay olarak Ordu’ya katıldı. Atatürk’ün Karargâh Subaylarından biri olarak Çanakkale Cephesinde 1. Dünya Savaşı’na ve Ankara’da zamanın Kolordu Komutanı General Ali Fuat Cebesoy’un Yaveri olarak İstiklal Savaşı’na katılmıştır. Moskova Büyükelçiliği Askeri Ateşeliği’nde bulunmuş, Türkiye’ye dönüşünde Harp Akademilerini bitirerek Kurmay Subay olmuştur. Çeşitli görevleri arasında Süvari Binicilik Okulu Komutanlığı da vardır. Bu sıfatla zamanın Türk Binicilik Ekibi’ne Başkanlık etmiş ve 1936 Olimpiyatları ile 1938 Roma Binicilik Müsabakaları’na katılmıştır. Roma’da Mussolini Kupası kazanan Türk Binicilik Ekibi Atatürk’ün Süvarileri diye anılmıştır. 1944 yılında Generalliğe terfi etmiş, 1950 yılında Ordu’dan ayrılmıştır.

1950-1957 yılları arasında Milletvekili olarak Parlamentoda bulunmuştur.Türkiye Jokey Kulübü bu süre zarfında kurulmuş ve Başkanlığını zamanın Başbakan Yardımcısı Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu’nun yaptığı Yönetim Kurulunda Genel Sekreter olarak görev yapmış ve ayrıca Yüksek Komiserler Kurulu Üyeliği görevinde de bulunmuştur. General Saim Önhon 1968 yılında vefat etmiştir. Saim Önhon’u bu koşu vesilesiyle bir kez daha saygıyla anıyoruz.