SADIK ELİYEŞİL KOŞUSU’NU FINESSE KAZANDI

15 NİSAN 2017 İSTANBUL HİPODROMU’NDA İZLEDİĞİMİZ GÜNÜN BİR DİĞER ÖNEMLİ MÜCADELESİ OLAN “SADIK ELİYEŞİL KOŞUSU” KAZANANI “FINESSE” İSİMLİ SAFKAN OLDU

15 Nisan 2017 Cumartesi gününün bir diğer önemli yarışı olarak ekranlara gelen SADIK ELİYEŞİL KOŞUSU‘nu (KV-9/S), K. Levent KİTAPÇI‘nın sahibi olduğu FINESSE isimli safkan, jokeyi Özcan YILDIRIM ile birinciliğe uzanmayı başardı. 

2008 yılında hayatını kaybeden merhum TJK Asli Üyesi SADIK ELİYEŞİL adına düzenlenen bu koşuyu kazanan FINESSE için koşunun bitiriş derecesi 1.57.28 olurken, farklar  2 Boy – Baş – 1/2 Boy şeklinde sonuçlandı.

1900 mt.’lik çim pistte yapılan ve 87.000 TL birincilik ikramiyeli olan koşuda, mücadelenin son 400 metresinde etkili ataklar sergileyerek sonuca ulaşan FINESSE arkasında ikinciliği, ESKAYRA (Powerscourt – Sarılar Güzeli / Mujdahit) elde ederken, SEYYAH (Cape Cross – Kiwani Bay / Nayef) üçüncü, REBEL YELL (Dai Jin – Shaw Awenue / West By West) ise tabelayı tamamlayan tay oldu.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi TJK Asli Üyesi K. Levent Kitapçı’ya kupasını, Şerife Karamehmet verdi.

Safkanın antrenörü İsmail Gülbudak plaketini, Nazlı Karamehmet Williams’dan alırken, jokey Ahmet Çelik’e ise plaketini Corni Williams verdi. Törende ayrıca, kazanan FINESSE isimli tayın bakıcısı adına İsmail Gülbudak’a, Şerife Karamehmet tarafından bir plaket verildi.

Törene, TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Genel Sekreter H. Turgut Alakuş, TJK Asli Üyeleri Can N. Güven ve Doruk Yılmaz ile davetliler de katıldı.

SADIK ELİYEŞİL

3 Kasım 1925 tarihinde Tarsus’da doğan Sadık Eliyeşil, ilk ve ortaokul eğitimini İstanbul Şişli Terakki’de, liseyi İstanbul Boğaziçi Lisesi’nde, yüksek öğrenimini ise Manchester Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Yarışçılık camiasına 1943 yılında katılan Sadık Eliyeşil hem yetiştirici hem de at sahibi olarak camiamıza Karayel, Minimo, Yavça, Buğra, Cartagena, Hafız gibi çok değerli atlar kazandırmıştır.

Sadık Eliyeşil’in engin tecrübeleri ile şekillenen  Eliyeşil Ekürisi, Gazi Koşusu’nu 13 kez  kazanma başarısını göstermiştir. 1956 yılında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi seçilen Sadık Eliyeşil, muhtelif dönemlerde yönetim kurullarında görev almış ve Türk Atçılığına büyük katkılar sağlamıştır.

15 Haziran 2008 yılında kaybettiğimiz Sadık Eliyeşil’i anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

SİZLERDEN GELEN TAHMİNLER

İlk Tahmini Sen Yap!