NİMET ÜYKEN KOŞUSU'NU YENİLMEZ KAZANDI

14 OCAK 2017 Cumartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen ve günün tek kupalı mücadelesi olarak ekranlara gelen, merhum Nimet Üyken anısına düzenlenmiş olan koşuya (KV-6) Barış DURDAĞ'ın sahibi olduğu YENİLMEZ (Kaneko – Solitaire / Royal Abjar) isimli safkan, jokeyi Halis KARATAŞ ile birinciliğe uzandı. 3 koşu aranın ardından yeniden birincilik elde etmeyi başaran safkan, kariyerinin 4. koşu galibiyetine ulaştı.

1300 mt.'lik kum pistte gerçekleştirilen koşuda 3 yaşlı 5 İngiliz tayı start aldı. Birincilik ikramiyesi 46.000 TL olan koşuda ikinciliği, TİMSAL (Değirmendereli – İzbeli / Unaccounted For) isimli safkan elde ederken, ROYAL CAPUCINO (Royal Abjar – Capucino / Bosporus) üçüncü, WASAHOF ise (Dr Fong – Yakutine / Librettist) Nimet Üyken Koşusu'nda tabelayı tamamlayan tay oldu.

Kazanan YENİLMEZ için koşunun bitiriş derecesi 1.17.20 olurken, koşuda farklar Uzak – Boyun – Uzak şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi adına, TJK Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin Atığ'a kupasını, Doğudan Bayülgen verdi.

Törene, TJK Genel Müdür Yardımcısı Burak Konuk, At Yarışı Yazarları Derneği Başkanı Reşat Köstem ve İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir ile Vildan Binak katıldı.

NİMET ÜYKEN

1919 doğumlu Üyken, İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra avukatlık stajı yaparken, Vakit Gazetesinde spor yazarı olarak gazeteciliğe başladı. 1943-44 yıllarında Tanin gazetesi sorumlu müdürü, 1947-48 yıllarında da Yeni Sabah Gazetesi Spor Müdürlüğü görevinde bulundu. 1945 yılında çıkarmaya başladığı yarış mecmuası Derbi'yi aralıksız olarak 1987 yılına kadar çıkarmaya devam etti. Cumhuriyet, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Gazete de yarış yazarlığı da yapan Üyken, 1967 yılında Basın Şeref Kartı sahibi olmuştur. 1988 yılında Komiserler Kurulu Başkanlığı yapan ve 1992’de Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne, 1997’de de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Fair Play ödülüne layık görülen Nimet Üyken, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesiydi. Nimet Üyken’in “At Yarışçılığı’nda 65 Yıl” ve 50. yıl münasebetiyle çıkardığı “Türkiye Jokey Kulübü’nün Tarihçesi” isimli kitapları bulunuyor. Nimet Üyken 1984 yılında Türkiye Jokey Kulübü’nün Onursal Üyeliğine seçilmişti.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.