3 Haziran 2017 Cumartesi günü ANKARA 75. Yıl Hipodromu’nda düzenlenen günün ilk önemli mücadelesi olan MEHMET AKİF ERSOY KOŞUSU‘nu, Vefa İbrahim ARACI’nın sahibi olduğu GAZIBORA KHAN (Native Khan – Enhance / Entrepreneur) isimli safkanı, jokeyi Ahmet ÇELİK ile birinciliğe uzanmayı başardı.

2200 mt.’lik çim pistte izledeğimiz bu zorlu mücadelede; GAZIBORA KHAN‘ın bitiriş derecesi 2.15.91 oldu.

Müthiş mücadelede kazanan GAZIBORA KHAN…

Son metrelere kadar kıyasıya bir mücadelenin yaşandığı ve en yakın rakibi PIANO SONATA‘nın baş farkı ile önünde galibiyete uzanan GAZIBORAKHAN, Sakarya Koşusu (G2) galibiyetinin ardından ilk birinciliğine ulaştı. Elde ettiği Mehmet Akif Ersoy Koşusu galibiyetiyle, yarış kariyerinin de 3. birinciliğine ulaşan başarılı safkan, son kez İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda katılığı Dinçer Cebeci Koşusu’nu (KV-9), ZAFER ATEŞİ isimli safkanın ardında ikinci olarak tamamlamıştı.

Çim pistte 2200 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuya, 3 yaşlı 8 İngiliz tayı katıldı. Birincilik ikramiyesi 200.000 TL olan koşunun ikinciliğini, kazanan GAZIBORA KHAN isimli safkanın hemen iç kulvarında yer alan Halis Karataş idaresindeki PIANO SONATA (Torok – Emma / Shining Steel) elde ederken, Gülerce ekürisi safkanlarından RUNNER BULL (Victory Gallop – Sun Cat / Mountain Cat) Selim Kaya ile üçüncü, son atakları ile Akın Sözen idaresinde bu önemli mücadeleye katılan ZÜMRÜTHAN (Mali – Mae West / West By West) dördüncü oldu.

GAZIBORA KHAN‘in kazandığı koşuda farklar  Baş – 3 Boy – 2 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Vefa İbrahim Aracı’ya kupasını, Ankara Hipodrom Müdürü Mehmet Şirin Bozkurt verdi.

MEHMET AKİF ERSOY
(1873-1936)

Asıl adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif, 1873 yılında İstanbul’da doğdu. İlk tahsiline Emir Buhari Mahalle Mektebinde başladı. İlk ve orta öğreniminden sonra Mülkiye Mektebi’ne devam etti. Tahsil hayatı boyunca yabancı dil derslerine ilgi duydu. Fransızca ve Farsça öğrendi. Babasından Arapça dersleri aldı. Ziraat nezaretinde baytar olarak görev yaptı. Âkif’in memuriyet hayatı 1893 yılında başladı ve 1913 yılına kadar devam etti. Memuriyetinin yanında Ziraat Mektebinde ve Dârulfünûn’da edebiyat dersleri verdi. Memuriyet hayatına başladıktan sonra öğretmenlik yaparak ve şiir yazarak edebiyat sahasındaki çalışmalarına devam etti. Fakat onun neşriyat âlemine girişi 1908 yılında İkinci Meşrutiyetin ilanıyla başladı. Bu tarihten sonra şiirleri Sırât-ı Müstakîm’de yayınlandı. 1920 yılında Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildi. 17 Şubat 1921 tarihinde İstiklâl Marşı’nı yazdı. Meclis 12 Martta bu marşı kabul etti. 27 Aralık 1936 tarihinde vefat etti.

Mehmet Akif milletini ve dinini seven, insanlara karşı merhametli bir mizaca sahip, şair tabiatının heyecanlarıyla dalgalanan, edebî bakımdan kıymetli şiirlerin yazarı meşhur bir Türk şairidir.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.