11 Haziran 2017 İSTANBUL VELİEFENDİ Hipodromu’nda günün son önemli mücadelesi KAZIM KARABEKİR KOŞUSU (Açık-G2 / DHÖ) idi. 9 Koşulu programın 7. Koşusu olan bu önemli yarışı; Davut KAYA‘nın sahibi olduğu YELTAY (Güntay – Yeldem / Pegasus) isimli safkan jokeyi Selim KAYA ile kazanmayı başardı.

1200 mt.’lik kısa mesafeli çim pistte YELTAY‘ın kazandığı koşuda ikinciliği, eküri safkanlardan HARBİ CİHAN (Berkay Efe – Minel / Nevzatbey) Gökhan Yıldız ile elde ederken, Akın Sözen ile bu koşuya katılan KIZILKALE (Bilgin – Şenaylı / Birader) üçüncü, bu koşudan önce katıldığı 3 koşuyu da kazanmayı başaran TALİPHAN (Caş – Kutbike / Odinhan) ise Halis Karataş idaresinde dördüncü oldu.

Birincilik ikramiyesi 200.000 TL olan koşuyu kazanan YELTAY için koşunun bitiriş derecesi 1.18.50 olurken, farklar Uzak – Boyun – Baş şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, kazanan tayın sahibi adına YELTAY‘ın antrenörü Hüseyin Kaya’ya kupasını, Timsal Karabekir Yıldıran verdi. Törene, TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş, davetliler ve İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

KAZIM KARABEKİR (1882-1948)

Kazım Karabekir 1882 yılında İstanbul’da doğdu.1902 yılında Harp Okulu’nu, 1905 yılında da Harp Akademisi’ni birincilikle bitirdikten sonra Manastır’a atanmıştır. Bölgedeki Rum ve Bulgar çetelerine karşı savaşmış, 1907 yılında da İttihat ve Terakki Derneği’nin İstanbul’daki örgütlenmelerinde görev almıştır. Meşrutiyet’in İlanı ve 31 Mart gerici ayaklanmasının bastırılmasında etkin görevler almıştır. 1911 yılında Harbiye Nezareti’ne başvurarak soyadı kanunundan çok önceleri Karabekir adını kullanmaya hak kazanmıştır. Balkan Savaşına katılmıştır. 1.Dünya Savaşı’nda İran ve Irak cephelerinde savaşmış, 1918 yılında Erzincan ve Erzurum’u, Rus ve Ermeni ordularından kurtarmıştır. Bu cephelerdeki başarılarından dolayı Alman ve Avusturya nişanları ile taltif edilmiştir. 1919 yılında Erzurum’daki 15. Kolordu Komutanlığı’na atanan Kazım Karabekir, Erzurum Kongresi’nin toplanmasına öncülük etmiştir. Kazım Karabekir Paşa, Kurtuluş Savaşında Doğu Cephesi komutanı olarak, Sarıkamış, Kars ve Gümrü’yü Ermenilerden ikinci defa geri almış; Ermeni Taşnak Hükümeti ile yapılan barış görüşmeleri sonrasında Gümrü ve Sovyetlerle yapılan Kars Muahedesi’nde Heyet Başkanı olarak görev yapmıştır. Doğu’da savaş yıllarında ana ve babalarını yitiren 4000 kimsesiz çocuğa sahip çıkmış ve onlar için okullar kurmuştur. Karabekir, Kurtuluş Savaşı ile Cumhuriyet’in ilk yıllarında Edirne ve İstanbul Milletvekilliği yapmıştır. Cumhuriyet’in ilanından sonra Birinci Ordu Müfettişliğine atanan Karabekir, “Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası” adıyla kurulan partinin liderliğine getirilmiş ve partinin kapatılmasından sonra milletvekilliğine devam etmiştir. 1927 yılında emekliye ayrılmıştır.1938 yılında yeniden TBMM’ye giren Karabekir, 1946 yılında TBMM Başkanlığına seçilmiş, 1948 yılında Meclis Başkanıyken vefat etmiştir.

Kazım Karabekir’i anısına düzenlenen bu koşu vesilesi ile bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

 

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.