KAZIM KARABEKİR KOŞUSU KAZANANI DEMİRTURBO OLDU

Büyük komutan ve devlet adamı merhum Kazım Karabekir adına düzenlenen 10 Haziran 2018 Pazar günü İSTANBUL VELİEFENDİ Hipodromu’nda ekranlara gelen KAZIM KARABEKİR KOŞUSU (Açık – G2 / DHT) mücadelesinde; DEMİRTURBO birinciliğe uzandı…

1200 metrelik çim pist üzerinde yapılan 225.000 TL birincilik ikramiyesi bulunan yarışta; M. FUNDA SARPYALÇIN‘ın sahibi olduğu DEMİRTURBO (Turbo – Demirnaz / Demirkazık) isimli safkan, jokeyi Kadir TOKAÇOĞLU ile kazanmayı başardı. DEMİRTURBO, yarış hayatına başlayalı henüz 1 ay olmasına rağmen dördüncü startında üçüncü birinciliği elde etti…

2018 yılı KAZIM KARABEKİR KOŞUSU’nda; 5 safkanın fotoya birlikte girdiği müthiş mücadelede kazanan DEMİRTURBO için bitiriş derecesi 1.18.75 olarak belirlenirken, farklar Boyun – Burun – Boyun şeklinde neticelenmiştir.

Koşuda ikincilik, Tolga Yıldız idaresinde ÇALTEPE (Ayabakan – Ferayi / Şövalye)’nin olurken, Bursa’daki son koşusunu kazanan EGEBERK (Kafkas Şahı – Maşuka / Antepli) jokeyi Sadettin Boyraz ile üçüncü, son startında Maiden’dan çıkan ÇAKIRYUSUF (Bilgin – Kırşemsa.44 / Aknasip) ise Ahmet Çelik ile dördüncü oldu.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına Yağmur Sarpyalçın’a kupasını, Timsal Karabekir Yıldıran verdi.

Törene, TJK Genel Saymanı Adil Mert Kaya, Yönetim Kurulu Üyeleri; Yüksel Göktürk ve Hakan Yücetürk, Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner ile davetliler de katıldı.

KAZIM KARABEKİR (1882-1948)

Kazım Karabekir 1882 yılında İstanbul’da doğdu.1902 yılında Harp Okulu’nu, 1905 yılında da Harp Akademisi’ni birincilikle bitirdikten sonra Manastır’a atanmıştır. Bölgedeki Rum ve Bulgar çetelerine karşı savaşmış, 1907 yılında da İttihat ve Terakki Derneği’nin İstanbul’daki örgütlenmelerinde görev almıştır. Meşrutiyet’in İlanı ve 31 Mart gerici ayaklanmasının bastırılmasında etkin görevler almıştır. 1911 yılında Harbiye Nezareti’ne başvurarak soyadı kanunundan çok önceleri Karabekir adını kullanmaya hak kazanmıştır. Balkan Savaşına katılmıştır. 1.Dünya Savaşı’nda İran ve Irak cephelerinde savaşmış, 1918 yılında Erzincan ve Erzurum’u, Rus ve Ermeni ordularından kurtarmıştır. Bu cephelerdeki başarılarından dolayı Alman ve Avusturya nişanları ile taltif edilmiştir. 1919 yılında Erzurum’daki 15. Kolordu Komutanlığı’na atanan Kazım Karabekir, Erzurum Kongresi’nin toplanmasına öncülük etmiştir. Kazım Karabekir Paşa, Kurtuluş Savaşında Doğu Cephesi komutanı olarak, Sarıkamış, Kars ve Gümrü’yü Ermenilerden ikinci defa geri almış; Ermeni Taşnak Hükümeti ile yapılan barış görüşmeleri sonrasında Gümrü ve Sovyetlerle yapılan Kars Muahedesi’nde Heyet Başkanı olarak görev yapmıştır. Doğu’da savaş yıllarında ana ve babalarını yitiren 4000 kimsesiz çocuğa sahip çıkmış ve onlar için okullar kurmuştur. Karabekir, Kurtuluş Savaşı ile Cumhuriyet’in ilk yıllarında Edirne ve İstanbul Milletvekilliği yapmıştır. Cumhuriyet’in ilanından sonra Birinci Ordu Müfettişliğine atanan Karabekir, “Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası” adıyla kurulan partinin liderliğine getirilmiş ve partinin kapatılmasından sonra milletvekilliğine devam etmiştir. 1927 yılında emekliye ayrılmıştır.1938 yılında yeniden TBMM’ye giren Karabekir, 1946 yılında TBMM Başkanlığına seçilmiş, 1948 yılında Meclis Başkanıyken vefat etmiştir.

Kazım Karabekir’i anısına düzenlenen bu koşu vesilesi ile bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.