İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI KOŞUSU’NU YİNE KINOWA KAZANDI

Osmanlı İmparatorluğu’nda yerel yönetimler genellikle 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştı. Ancak 1800’lü yıllarda İstanbul, İzmir ve Selanik gibi Avrupalıların yoğun ticaret yaptığı liman kentlerinde altyapı yetersizliği gündeme gelmeye başlamış ve bir belediye teşkilatına ihtiyaç daha o dönemde hâsıl olmuştu. İstanbul’da ilk belediye örgütlenmesi Altıncı Daire-i Belediye adıyla kurulup faydaları görülünce İzmir’de de aynı sisteme geçilmesi yönünde büyük bir kamuoyu oluştu. 25 Kasım 1867’de padişah gerekli izni verdi ve kuruluş süreci başladı. 31 Aralık 1867 tarihli Ruzname-i Ceride-i Havadis adlı gazete bu gelişmeyi şu satırlarla haber vermiştir; “Belediye dairesinin kurulmasının gözle görülür faydaları olduğunun herkesçe kabul edilmiş olmasından dolayı İzmir’de de böyle bir dairenin kurulmasına dair padişahın izin verdiğini haber aldık”.

Yenişehirlizade Ahmet Efendi

Kayıtlarda tespit edilebilen ilk İzmir Belediye Reisi, 1875’te göreve gelen Yenişehirlizade Ahmet Efendi’dir. Günümüzde İzmir, 4 milyonu aşan nüfusu ve 30 ilçesiyle Türkiye’nin 3. büyük şehri konumundadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi adına her sene geleneksel olarak düzenlenen (Açık-A3) koşu, bu yıl 22 Şubat 2019 Cuma günü İzmir Şirinyer Hipodromu’nda programın en önemli yarışı olarak gerçekleştirildi… 

22 Şubat 2019 Cuma günü ŞİRİNYER’de yapılan “İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI KOŞUSU” AÇIK A-3 mücadelede; Oğuz DAĞLAROĞLU’nun sahibi olduğu KINOWA (Mountain Cat – October Baby / Eagle Eyed) uzun süredir anlaştığı binicisi Ahmet ÇELİK idaresinde fotoyu önde geçmeyi başarmıştır… 

1400 metrelik kum pist üzerinde izlediğimiz ve 118.000 TL birincilik ödülü bulunan koşuda; Erhan Yavuz idaresindeki BEDWULF (Yonaguska – Alfunun / Sadler’s Wells) ikinci olurken, ALAÇATI AĞASI (El Salvador – Alakuş / Sri Pekan) Onur Öztürk ile üçüncü, Halis Karataş ile sezonun bu önemli randevusunda boy gösteren KATMADEĞER (Win River Win – Alize / Banko II) ise tabelanın son basamağını tamamlayan isim oldu.

Yarışı kazanan safkan KINOWA için bitiriş derecesi 1.26.37 (2017’de 1.25.93 / 2018 de ise 1.25.62’dir) olarak kayıtlara geçerken, farklar 1 Boy – 5,5 Boy – 4 Boy şeklinde neticelenmiştir.

Koşunun ardından düzenlenen kupa töreninde, koşuyu kazanan atın sahibi Oğuz Dağlaroğlu’na kupasını, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan verdi. 

Törene, İzmir İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Cemil Çumak, TJK Asli Üyeleri Zekeriya Aydın, A. Serdar Pedükcoşkun ve İzmir Hipodrom Müdürü Cüneyt Ertan da katıldı.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.