İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda, M. Kemal Atakul Koşusu ve Büyük Kulüp Koşusu ile birlikte, programın ilk kupalı mücadelesi olan, merhum atçı ve yetiştiricilerimizden Hikmet T. Ataman adına düzenlenen koşuyu (KV-7/D), M. Yavuz Salihoğlu’nun sahibi ve yetiştiricisi olduğu doru dişi tay PAN IDOL (Dai Jin – Ilitya / Fantastic Fellow) jokeyi Furkan Yüksel idaresinde kazanmayı başardı.

Üst üste ikinci birinciliğini elde eden PAN IDOL, yarış kariyerinin en önemli koşu galibiyetine Hikmet T. Ataman Koşusu‘nu kazanarak ulaştı. Safkan son olarak, 5 Mayıs 2017 tarihinde yine İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda katıldığı Handikap-14 mücadeleyi, bugünkü jokeyi Furkan Yüksel idaresinde kazanmayı başarmıştı.

2017 yılı Hikmet T. Ataman Koşusu, çim pistte 2100 metre mesafede, 3 yaşlı 12 safkan İngiliz dişi tayının katılımıyla gerçekleşti. 60.000 TL birincilik ikramiyesi bulunan koşuda, kazanan PAN IDOL isimli safkanın arkasında ikinciliği, MACADAMIA (Sidney’s Candy – Match Point / Toccet) elde ederken, LUSINGA (Bosporus – Mogli / Royal Abjar) üçüncü, WRITE TO ELLIE(Intense Focus – Write to Me / Iffraaj)  ise tabelayı tamamlayan tay oldu.

Kazanan PAN IDOL için koşunun bitiriş derecesi 2.14.05 olurken, farklar 1 Boy – 2,5 Boy – Boyun şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına, TJK Asli Üyesi Can N. Güven’e kupasını, Erin Ataman verdi.

Törene, TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş, Ataman Ailesi ve İstanbul Hipodromu Teknik Hizmetler Müdür Yardımcısı M. Serhat Sarı da katıldı.

HİKMET T. ATAMAN

Hikmet T. Ataman 17 Mayıs 1925 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nde başlayan tahsil hayatını, Saint Benoit Lisesi’nde tamamladı. Genç yaşta ticaret hayatına atılan Ataman, kısa bir dönem otelcilik ile uğraştı. Atçılığa 1983 yılında Nurtanem isimli İngiliz tayıyla başladı. At yetiştiriciliğine ise 1985 yılında İzmit Ketenciler köyünde Ataman Harasını kurarak başladı. Hayatı boyunca Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na destek oldu ve 1985 yılında Ömerli’de Hikmet Tevfik Ataman Lisesi’ni eğitime açtı.

Lösemili Çocuklara büyük katkıları olan ve 8 Ocak 2005 yılında vefat eden Hikmet T. Ataman’ı anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.