19 Ağustos 2018 İSTANBUL VELİEFENDİ‘de, Ünlü Türk edebiyatçısı ve savaş cephesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında görev almış Halide Edip Adıvar adına düzenlenen koşuda; TAÇSER isimli safkan başarıya imza attı.

9 Ocak 1964 yılında hayatını kaybeden merhum Halide Edip Adıvar adına düzenlenen; HALİDE EDİP ADIVAR KOŞUSU (Açık – G3 / DHT / D) mücadelede; Başarılı Arap atlarının birincilik çekişmesi ekranlara gelmiştir. Nimet Arif KURTEL‘in sahibi olduğu, 4 yaşındaki kır kısrak TAÇSER (Tamerinoğlu – Yazgünü / Halid) jokeyi Gökhan KOCAKAYA ile fotoya uzanmayı başardı.

1900 metrelik çim pistte gerçekleştirilen günün bir diğer önemli mücadelesinde kazanan TAÇSER olurken; Selim Kaya idaresindeki AMANKAYA (Kafkaslı – Amani / Al Sakbe) ikinciliği elde eden isim olurken, iç kulvara yakın isimlerden SANBERK (Altaha – Süveyde / Akyel) Özcan Yıldırım ile üçüncü, Uğur Polat ile Halide Edip Adıvar Koşusu’na katılan UMUTÇİÇEĞİ (Tamerinoğlu – Afitap / Albatur) ise tabelayı tamamladı.

160.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda, kazanan TAÇSER isimli safkan için bitiriş derecesi 2.07.40 olurken, farklar 1/2 Boy – 1 Boy – 2 Boy şeklinde oluştu.

HALİDE EDİP ADIVAR

Halide Edip Adıvar, İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalini protesto etmek için düzenlenen mitinglerde coşkulu konuşmalar yapmış ve yazdığı eserlerle Kurtuluş Savaşı’nın çeşitli yönlerini gerçekçi bir biçimde dile getirmiş ünlü Türk romancısıdır. Kurtuluş Savaşı’nda cephede Mustafa Kemal’in yanında görev yapmış, sivil olmasına rağmen rütbe alarak bir savaş kahramanı sayılmıştır. Savaş yıllarında, Anadolu Ajansı’nın kurulmasında rol alarak gazetecilik de yapmıştır. II. Meşrutiyet’in ilanı ile birlikte yazarlığa başlayan Halide Edip, yazdığı yirmi bir roman, dört hikâye kitabı, iki tiyatro eseri ve çeşitli incelemeleriyle Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemleri Türk edebiyatının en çok yapıt veren yazarlarındandır. Sinekli Bakkal adlı romanı, en bilinen eseridir. Eserlerinde kadının eğitilmesine ve toplum içindeki konumuna özellikle yer vermiş, yazıları ile kadın haklarını savunmuştur. Birçok kitabı sinemaya ve televizyon dizilerine uyarlanmıştır. 1926 yılından itibaren yurtdışında yaşadığı 14 sene boyunca verdiği konferanslar ve İngilizce olarak kaleme aldığı eserler sayesinde zamanının dış ülkelerde en çok tanınan Türk yazarı olmuştur. İstanbul Üniversitesi’nde Edebiyat Profesörü olan Halide Edip, İngiliz Filoloji Kürsüsü Başkanlığı yapmış bir akademisyen, 1950 yılında girdiği TBMM’de ise milletvekilliği yapmış bir siyasetçidir. 9 Ocak 1964 tarihinde vefat eden ünlü edebiyatçımız Halide Edip Adıvar’ı anısına düzenlenen koşu vesilesiyle bir kez daha saygı ve rahmetle andık.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.