FİKRET YÜZATLI KOŞUSU’NU KAZANAN ULAN BATOR OLDU

12 Mayıs 2019 Pazar günü İSTANBUL VELİEFENDİ Hipdromu’nda gerçekleştirilen günün bir diğer önemli yarışı TJK Eski Başkanlarından merhum FİKRET YÜZATLI adına düzenlenen (AÇIK-G3) koşu olmuştur.

FİKRET YÜZATLI KOŞUSU‘nu kazanan ise Hatice YILDIZ‘ın sahibi olduğu ULAN BATOR (Luxor – Gençceren / Kaneko) isimli safkan, jokeyi Halis KARATAŞ ile fotoyu önde geçmeyi başarmıştır… 

1200 metrelik kısa mesafeli çim pistte ekranlara gelen ve 152.000 TL birincilik ödülü bulunan mücadelede; Özcan YILDIRIM idaresindeki DEMİRBÜKEN(Luxor – Friends / Fliers Fantasy) ikinci, Furkan YÜKSEL ile koşuya katılan PENDRAGON (Three Valleys – Waadi / Royal Abjar) üçüncülük elde ederken, ekürisi COPPERFIELD (Three Valleys – Shall We Dance / Unaccounted For) da Gökhan KOCAKAYA’yla tabelayı tamamladı.

Yarışı kazanan ULAN BATOR için bitiriş derecesi 1.09.75 olurken, farklar 1,5 Boy – 2 Boy – 6 Boy şeklinde sonuçlandı. Kazanan atın sahibi Hatice YILDIZ’a kupasını Lara YÜZATLI verdi.

FİKRET YÜZATLI

Fikret Yüzatlı, 1896 yılında İstanbul’da doğdu. Devlet memurluğunun itibarlı bir meslek olduğunu düşünmesi ve atlara olan merakı sebebiyle Kuleli Askeri Lisesi’ne süvari olarak girdi. 1915 yılında orduya katıldı. Birinci Dünya Savaşı esnasında Filistin cephesinde, Enver Paşa umumi karargâhında süvari teğmen olarak görev aldı. İstiklal Savaşı’nda Fahrettin Altay Paşa komutasında savaştı. Dört defa Gazi olan Yüzatlı, İzmir’in kurtuluşunda şehre ilk giren subaylardan biri oldu. Savaşlar esnasında 1. süvari tümeni, 14. süvari alayı, 2. bölük komutanlığında teğmen ve üst teğmen olarak görev yaptı. Başarılarından dolayı İstiklal Madalyası aldı. Lefke katliamında ve 2. İnönü muharebelerinde çok ağır şekilde yaralandı. İzmir’e ilk ulaşan süvarilerimizden bir tanesi oldu ve bu başarılarından dolayı Kurtuluş Savaşı’nın akabinde İsmet Paşa’nın yaverliğine getirildi. Bu görevinden sonra İsmet Paşa’nın isteği üzerine Cumhuriyet Halk Partisi’ne katıldı ve 1944 – 1950 yıllarında 7. ve 8. dönem Giresun milletvekilliği yaptı. Parlamento hayatı sonrasında ticarete atıldı ve Ömür Şirketler Grubu’nu kurdu. 1968 senesinde İstanbul’da vefat eden TJK Merhum Başkanı Fikret Yüzatlı’yı anısına düzenlenen bu koşu vesilesi ile bir kez daha saygı ve rahmet ile anıyoruz.