26 MART 2017 İZMİR ŞİRİNYER HİPODROMU’NDA GERÇEKLEŞTİRİLEN “FEVZİ LÜTFİ KARAOSMANOĞLU KOŞUSU” KAZANANI KARADAMAR OLDU

26 Mart 2017 Pazar günü İZMİR’de düzenlenen günün önemli yarışı olan FEVZİ LÜTFİ KARAOSMANOĞLU KOŞUSU‘nu (AÇIK – G3), Ahmet ÖZÇILNAK‘ın sahibi olduğu KARADAMAR (Lion Heart – Kemençem / Entrepreneur) isimli safkan jokeyi Barış KURDU ile kazanmayı başardı.

İzmir yarış sezonunun bu seneki ilk çim pist koşusu olarak gerçekleşen Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu Koşusu‘nu, geçtiğimiz yıl Oğuz Dağlaroğlu’nun KINOWA isimli atı kazanmayı başarmıştı. 3 yaşlı 17 safkan İngiliz tayının katılımıyla, çim pistte 1700 metre mesafede gerçekleşen ve sonucu merakla beklenen bu önemli randevunun son metreleri, büyük bir heyecana sahne oldu.

Start almış olduğu tüm koşuları ilk 3 içerisinde tamamlayan başarılı safkan KARADAMAR, yarış kariyerinin en önemli başarısına Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu Koşusu’nu kazanarak ulaştı.

110.000 TL ikramiyeli koşuda, Mehmet Kaya idaresindeki MY BABOŞ (Divine Light  – Epona / Eagle Eyed) ikinci olurken,  Sinan Özen ile bu önemli mücadelede boy gösteren BABADOĞAN (Lion Heart – Momentum / Lockton) üçüncü, sonlardaki etkili atakları ile UTKUNBABA (Bosporus – Sırnaşık / Red Bishop) ise Mustafa Çiçek idaresinde dördüncü olarak tabelayı tamamladı.

Kazanan KARADAMAR için koşunun bitiriş derecesi 1.43.82 olurken, koşuda farklar 1/2 Boy – 1 Boy – Baş şeklinde oluştu

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına Nasibin Özçılnak’a kupasını, Ali Karaosmanoğlu verdi. Kupa törenine, Kulübümüz Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Yönetim Kurulu Üyeleri Ekrem Beşerler ve Şükrü Erdem, TJK Asli Üyesi Sadettin Sükan, İzmir Hipodrom Müdürü Kaan Eren ile davetliler de katıldı.

FEVZİ LÜTFİ KARAOSMANOĞLU

Kulübümüzün Kurucu Üyeleri’nden ve ilk Başkanı olan büyüğümüzü 26 Mart Pazar günü adına düzenlenen koşu ile andık…

Kulübümüzün kuruluş yıllarındaydık. O günlerin önemli atçı ve yöneticileri yeni ve yetkili bir Jokey Kulüp kurmak için hep birlikte çalışmaktaydılar. Sonuçta 7 maddelik bir tasarı üzerinde anlaşmışlar ve bunu zamanın Başbakanı Adnan Menderes’e ulaştırabilmişlerdi. Başbakan bu girişimi çok olumlu bulmuş ve bir atçı / yetiştirici olan Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu’na Jokey Kulüp’ü kurma yetkisi vermişti.

Bu bir başlangıçtı ve tüm grup uzun sure birlikte çalışıp çabalayıp günümüzün Türkiye Jokey Kulübü’nü kurmayı başarmışlardı. İlk Başkanımız Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu idi ve bu görevini beş yıl sürdürmüştü.

Kendisi iyi bir Ziraat Mühendisi’ydi, iyi bir yazardı, zarif  yazıları büyük kitlelerce okunurdu, ünlü bir siyasetçiydi. Zaman içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiş, Devlet Bakanlığı’na kadar yükselmişti. Çok yönlü bir kişiliği vardı. Bütün bu zorlu çalışmaları sırasında Salihli’deki Bintepe Çiftliği’nde at yetiştirmeye ve koşturmaya da zaman bulabiliyordu.

Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu, Kulübümüz’de görev yaptığı  sürede, camiamıza pek çok değerli hizmetler vermiş, sevilmiş ve sayılmıştı. 1978 yılında aramızdan ayrıldığında bir süredir çekildiği çiftliğinde çok sevdiği atlarıyla vakit geçirmekteydi.

Ruhu şad olsun…

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.