11 Ağustos 2017 Cuma günü İSTANBUL VELİEFENDİ Hipodromu’nda gerçekleştirilen CELAL BAYAR KOŞUSU’nu, Oğuz Yalçın’ın sahibi olduğu ABBAS YOLCU (Mountain Cat – Lifechain / Abbas) isimli safkan, jokeyi Ahmet ÇELİK ile kazanmayı başardı. 

Başarılı yarış kariyerine Celal Bayar Koşusu galibiyeti de eklemeyi başaran ABBAS YOLCU ayıca, Beyoğlu Koşusu (G1), Büyük Taaruz Koşusu (G2), Mimar Sinan Koşusu (G3), Tendürek Koşusu (A3) ve Arjantin Jokey Kulübü Koşusu (A3) koşuları galibidir.

2400 metrelik çim pistte yapılan ve 200.000 TL birincilik ikramiyesi olan, 6 atın start aldığı ve üst düzey bir mücadelenin yaşandığı koşunun ikinciliğini, Özcan Yıldırım ile bu önemli mücadeleye katılan HOSLİ(Bekmezbey – Belginim / Strike the Gold) elde ederken, son metrelerde etkili ataklar sergileyen OĞLUM BERAT (Victory Gallop – Halling Charge / Halling) Halis Karataş ile üçüncü, Celal Bayar Koşusu’na Gökhan Kocakaya ile katılan VICTORY IS OURS (Victory Gallop – Lovely Doyoun / Doyoun) ise tabelanın son basamağının sahibi oldu.

Kazanan ABBAS YOLCU için koşunun bitiriş derecesi 2.33.92 olurken, farklar 1/2 Boy – 1/2 Boy – Burun şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Oğuz Yalçın’a kupasını, Prof. Dr. Akile Gürsoy verdi.

Törene, TJK Yönetim Kurulu Üyesi Can Polat Eyigün, İstanbul Hipodromu Müdürü Müdür Yardımcısı Hakan Tümsek ile davetliler de katıldı.

Celal Bayar’ın Atçılığı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, çağdaş yarış ve yetiştiriciliğimizin oluşumu ve Türkiye Jokey Kulübü’nün kuruluşunda etkin rol oynamıştır.

Uzun yıllar at sahipliği de yapan Celal Bayar, safkanlarıyla büyük başarılara imza atan yarış tarihimizin unutulmaz isimleri arasındadır. Ülkemizde İngiliz atçılığının kuruluşu için, yurt dışından getirilen safkanlardan 1927 yılında Villeur de Nuit’yi, 1928’de Cap Gris Nez’i  satın aldı. Bu safkanlardan Cap Gris Nez ile 1929 Yılı Gazi Koşusu’nu kazandı. Daha sonra yavrularından Yılmazkaya 1939 Yılı Gazi Koşusu’nu kazandı.

Sonraki yıllarda da atçılığı sürdüren Bayar’ın, Fransa’dan getirttiği dişi safkanlardan Noce d’Or parlak yarış yaşamı sonrası haraya alındı. Yavrularından Varad, 1943 Yılı Gazi Koşusu’nu kazandı.

1930 yılı ilkbaharında, Sedat Evliyazade, Celal Bayar’a Paris’ten üç at daha getirdi. Bunlardan Vrais Gascon; 1931 Yılı Atina Grand Prix’sini ikinci tamamlayarak ülkemizi yurt dışında temsil eden ilk İngiliz atımız, Celal Bayar da ilk at sahibimiz oldu.

1950’de Türkiye Jokey Kulübü’nün kuruluşuna ve 1953 yılında TJK’nın yarış müessesesi olmasına siyasal destek veren Celal Bayar, sonraki yıllarda da İstanbul Veliefendi Hipodromu’na sık sık gelerek at yarışlarına duyduğu ilgi ve verdiği desteği sürdürdü.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.