BURHAN KARAMEHMET KOŞUSU’NDA LEAD SOLDIER BİRİNCİLİĞE UZANDI

12 MAYIS 2019 Pazar günü VELİEFENDİ Hipodromu’nda günün bir diğer önemli yarışı olarak ekranlara gelen, TJK eski Başkanlarından merhum Burhan KARAMEHMET anısına gerçekleştirilen (Açık-G3) koşuydu. 3 yaşlı İngiliz safkanların katıldığı bu mücadelede; Aytuğ ATALAY‘ın sahibi olduğu LEAD SOLDIER (Victory Gallop – Derya Sultan / Lion Heart) isimli safkan, binicisi Halis KARATAŞ idaresinde kazanma başarısı göstermiştir. 

Birincilik ikramiyesinin 152.000 TL olduğu ve 1500 metrelik kum pistte düzenlenen BURHAN KARAMHEMET KOŞUSU‘nda, beyaz bayrakla birlikte liderliği alarak yarışa tempo veren ve son metrelerde rakibiyle başa baş bir yarış sergileyen BABAFIRAT (Victory Gallop – Harbi Kız / Babadayı) Gökhan KOCAKAYA’yla ikinci sıraya yerleşti. Mücahit BAYIR’la koşuya 3 boy gecikmeli başlayan BRUCE WAYNE (Victory Gallop – Memory And Magic / Sahm) dıştan yaptığı ataklarla üçüncülüğü kurtarırken, Samet ERKUŞ idaresindeki BABA HANCI (Cuvee – Palmetto Lane / Flower Alley) da son 100’deki müthiş sprintiyle dördüncülükte kendine yer buldu.

Yarışı kazann LEAD SOLDIER için bitiriş derecesi 1.31.93 olurken, farklar Boyun – 5 Boy – 2,5 Boy şeklinde sonuçlandı. 

BURHAN KARAMEHMET

1921 Tarsus doğumlu olan Burhan Karamehmet, 1956 yılında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi seçildi ve 1969–1972 yılları arasında kulübün başkanlığını yaptı. Zamanının büyük eküri sahiplerinden olan Burhan Karamehmet pek çok yarış kazanmıştır. Kendi yetiştirdiği Asuvan isimli tayı ile Gazi Kupası’nı müzesine götürmüştür. Başkanlığı döneminde yarışçılığımızın gerek tesis bakımından gerekse diğer alanlarda modern bir hale gelmesi için büyük hizmetler veren Burhan KARAMEHMET’i anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.