BABASAAD KOŞUSU’NU TARIKHAN KAZANDI

6 Ocak 2019 Pazar günü İZMİR ŞİRİNYER Hipodromu’nda gerçekleştirilen BABASAAD KOŞUSU‘nda birinciliğe uzanan TARIKHAN isimli safkan oldu.

Cumhuriyetin ilk dönemlerinde safkan Arap atçılığımızın ıslahı için yurt dışında iyi aygır arayışına girilmiştir. Atatürk’ün emriyle Arap coğrafyasını tarayan bir ekip, Bağdat’tan özel olarak seçtiği “Sa’d” isimli safkanı satın alarak Türkiye’ye getirmiştir. Böylece ülkemizdeki safkan Arap atlarının 6 temel kan hattından biri olan “Saad” sülalesi BABA SAAD ile başlamıştır (Diğer sülaleler; Hilalüzzaman, Kuruş, Berk, Alkuruş ve Seklavi).

1928-1950 yılları arası 22 sene yaşam süren ve 17 sene damızlık olarak hizmet veren safkandan 147 tay alınmıştır. Anası “Ümü Küheyletül Sa’de”, babası “Ebu Küheyletül Cietni”dir. Baba Saad’ın, kendisiyle aynı dönemde alınan Baba Kuruş ile birlikte TİGEM’in Karacabey’deki harasında anıt mezarları bulunmaktadır.

2200 metrelik kum pistte gerçekleştirilen mücadelede; İrfan Suat KUTLU‘nun sahibi olduğu TARIKHAN (Horasanlı – Şebo / Haberbatur) binicisi Gökhan KOCAKAYA idaresinde BABASAAD KOŞUSU‘nda (AÇIK G-3/DHT) fotoyu önde geçmeyi başarmıştır.

TARIKHAN için bitiriş derecesi 2.38.74 olurken, farklar Baş – 4 Boy – 5 Boy şeklinde neticelenmiştir.

135.000 TL birincilik ödülü bulunan yarışta; YILMABAŞAR (Tamerinoğlu – Seyyare.55 / Taşkent) ikinci,  SEMEND (Halid – Betülüm / Tamerinoğlu) üçüncü ve SERDÜMEN (Tamerinoğlu – Birgican / Çelebi.1) ise tabelanın son basamağını tamamlamıştır.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.