BABASAAD KOŞUSU’NDA MEMDUHAĞA BİRİNCİLİĞE UZANDI

9 Ocak 2020 Perşembe günü İZMİR ŞİRİNYER Hipodromu’nda gerçekleştirilen BABASAAD KOŞUSU‘nu (G3/DHT) MEMDUHAĞA isimli safkan kazanmıştır.

Cumhuriyetin ilk dönemlerinde safkan Arap atçılığımızın ıslahı için yurt dışında iyi aygır arayışına girilmiştir. Atatürk’ün emriyle Arap coğrafyasını tarayan bir ekip, Bağdat’tan özel olarak seçtiği “Sa’d” isimli safkanı satın alarak Türkiye’ye getirmiştir. Böylece ülkemizdeki safkan Arap atlarının 6 temel kan hattından biri olan “Saad” sülalesi BABA SAAD ile başlamıştır (Diğer sülaleler; Hilalüzzaman, Kuruş, Berk, Alkuruş ve Seklavi).

1928-1950 yılları arası 22 sene yaşam süren ve 17 sene damızlık olarak hizmet veren safkandan 147 tay alınmıştır. Anası “Ümü Küheyletül Sa’de”, babası “Ebu Küheyletül Cietni”dir. Baba Saad’ın, kendisiyle aynı dönemde alınan Baba Kuruş ile birlikte TİGEM’in Karacabey’deki harasında anıt mezarları bulunmaktadır.

2200 metrelik kum pistte gerçekleştirilen mücadelede; Bedri AKBULUT‘un sahibi olduğu MEMDUHAĞA (Özhaber – Cerenim / Batyskaf) binicisi Özcan YILDIRIM idaresinde BABASAAD KOŞUSU‘nda (AÇIK G-3/DHT) fotoyu önde geçmiştir…

MEMDUHAĞA için bitiriş derecesi 2.37.59 olurken, farklar 4,5 Boy – Burun – 8 Boy şeklinde sonuçlanmıştır.

146.000 TL birincilik ödülü bulunan yarışta; ERTEMİZ (Demirkazık – Kafkas Kızı / Caş) ikinci, OĞUZBOYLU (Anka – Betül / Antepli) üçüncü ve ÇALTEPE (Ayabakan – Ferayi / Şövalye) ise tabelanın son basamağını tamamlayan safkan oldu…

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.