ATIF ESENBEL KOŞUSU’NU ULAN BATOR KAZANDI

Lozan Barış Konferansı Delegeler Heyeti Üyeliği ve Başbakanlık Başyaverliği gibi önemli görevlerde bulunmuş bir asker olan Atıf Esenbel, Yarış ve Islah Encümeni Başkanı olarak da yarışçılığın ilk dönemlerinde önemli görevler almıştır. Kendisi adına 4 Kasım 2018 Pazar günü düzenlenen koşu İstanbul’da Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilmiştir.

ATIF ESENBEL KOŞUSU‘nu, Hatice YILDIZ‘ın sahibi olduğu ULAN BATOR (Luxor – Gençceren / Kaneko) isimli safkan jokeyi Halis KARATAŞ idaresinde rahat bir şekilde kazandı. Son olarak Mayıs ayındaki Vehbi Koç Koşusu’nu (G3) kazanan ULAN BATOR daha sonra Fatih Sultan Mehmet Koşusu’nda (G1) ikincilik, Haliç Koşusu’nda (G1) da üçüncülük elde etmişti.

1400 metrelik çim pistte yapılan ATIF ESENBEL KOŞUSU’nda; Bu yıl Osmangazi (G2) ve Kızkulesi (A2) Koşularını kazanan CHERI CHERI LADY (Luxor – Uni Baby / Flying Spur) Sadettin Boyraz ile ikinci tamamladı. Mustafa Çiçek idaresindeki, Yavuz Sultan Selim Koşusu (G1) dördüncüsü IMPULSIVE (Mizzen Mast – Good Evening / Dixieland Heat) üçüncülükte yer alırken, KKTC Koşusu (A3)galibi MY BILLIONAIRE (Victory Gallop – Vaselina / Giant’s Causeway) de Akın Sözen’le tabelayı tamamladı.

150.000 TL birincilik ikramiyesi bulunan yarışta ULAN BATOR‘un bitiriş derecesi 1.21.29 olarak kaydedilmiştir. Farklar ise; 2,5 Boy – 3 Boy – 1,5 Boy şeklinde sonuçlanmıştır.

ATIF ESENBEL

Atıf Esenbel 1887 yılında İstanbul’da doğdu. Harp Okulu mezunu olan Atıf Esenbel, İstanbul Süvari Binicilik ve Tatbikat Okulu’nda öğretmenlik yaptı. Süvari Alayı Kumandanı olarak, Lozan Barış Konferansı Murahhaslar Heyeti Üyeliği’ne seçildi. Başvekalet Seryaveri olarak Atatürk ve İsmet İnönü’nün yaverliğini yapmış olan Atıf Esenbel, Yarış Islah Encümeni Başkanı olarak da atçılığımızın ilk devrelerinde önemli görevlerde bulunmuştur. 6. ve 7. Dönem Sivas, 8. Dönem Malatya Milletvekili olan Atıf Esenbel, 1928 yılında Primerol isimli safkanı ile Gazi Koşusu’nu kazandı.

Atıf Esenbel’i anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

 

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.