5 Mayıs 2017 Cuma akşamı, programın 4. mücadelesi eski jokeylerimizden merhum Ahmet Kesebir adına düzenlenen koşuydu. Saat 19.30’da düzenlenen günü bir diğer önemli bu mücadelesini (KV-21) Halil Evren Şahin’in sahibi olduğu, Sadettin Atığ tarafından yetiştirilen 4 yaşındaki doru erkek safkan STALLION FALCON (Dylan Thomas – Dream State / MACHIAVELLIAN) jokeyi Furkan Yüksel ile kazanmayı başardı.

10 koşu aranın ardından yeniden birincilik elde etmeyi başaran STALLIONFALCON ayrıca, 26 Ağustos 2016 tarihinde, bugünkü jokeyi Furkan Yüksel ile katıldığı Talha Dinçel Koşusu’nu(KV-22) kazanmayı başarmıştı.

4+ yaşlı safkan İngiliz atlarının start aldığı  2017 yılı Ahmet Kesebir Koşusu, çim pistte pistte 2100 metre mesafe üzerinden gerçekleşti. 11 safkanın birincilik için mücadele verdiği koşunun ikinciliğini, VICTORY SUN (Victory Gallop – Good Time Girl / TENDER PRINCE) elde ederken, GECE RÜZGARI(Mountain Cat – Marimar / MY VOLGA BOATMAN) üçüncü, ALLSHANTI(Peintre Celebre – Shanti / MONSUN) ise tabelanın son basamağının sahibi oldu. Kazanan STALLION FALCON için koşunun bitiriş derecesi 2.09.64  olurken, farklar 3 boy – 1 boy – ½ boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına Ali Ergün’e ödülünü, E. Murat Kesebir verdi. Törene, TJK Genel Saymanı M. Ercan Emre, TJK Asli Üyesi Can N. Güven ile İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

AHMET KESEBİR

Ahmet Kesebir, 1918 yılında Plevne’de doğdu. Jokeyliğe, genç yaşında babası Hüseyin Kesebir’in yurt genelindeki mahalli yarışlara katılan atlarına binmesiyle başlamıştır. Yüksek Yarış ve Islah Encümeni ile birlikte düzenlenmeye başlanan ilk modern yarışlarda (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Samsun, Sivas ve Konya’da) at binmeye devam etmiştir.1950’li yılların başına kadar jokeyliği sürdüren Ahmet Kesebir, sonraki yıllarda babası Hüseyin Kesebir ile birlikte ekürinin temellerini atmıştır.

1947 yılında Yarış Atları Yetiştiricileri ve Sahipleri Cemiyeti’nce at neslini geliştirmek amacıyla ilk ithal edilen taylardan Arda isimli safkanı almış ve daha sonra bu safkanla 1953 yılında Cumhurbaşkanlığı Koşusu’da dahil olmakla birlikte birçok başarılar kazanmıştır.

Sahibi olduğu Alnasip, Yunt, Şehlevent, Ege, Kosova, Fatih, Atilla, Amour gibi safkanlarıyla;  Akif Akson, Adalar, Tay Denemeler, Hatay, Haralar, Sait Akson, Büyük Taarruz, Ankara, Karacabey ve Esenboğa gibi birçok yarış kazanmıştır.  Ahmet Kesebir’i anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.