ADNAN MENDERES KOŞUSU’NU RUNNER BULL KAZANDI

25 Mayıs 2019 Cumartesi günü ANKARA‘da günün bir diğer önemli mücadelesi olan ADNAN MENDERES KOŞUSU‘nda (AÇIK G-2), Nurbiye GÜLERCE‘nin sahibi olduğu RUNNER BULL (Victory Gallop – Sun Cat / Mountain Cat) isimli safkanı, Rus jokeyi Myrzabek KAPPUSHEV ile kazanmayı başardı.

1600 metrelik çim pistte yapılan ve 238.000 TL birincilik ikramiyesi bulunan yarışta; Mehmet AKYAVUZ idaresindeki SHARPA (Kurtiniadis – Dinara / Sri Pekan) ikinci olurken, Gökhan GÖKÇE idaresindeki KREACHER (Dehere – Aces Dancing / Big Shuffle) üçüncü ve Halis KARATAŞ ile bu önemli mücadelede boy gösteren DISTANT SHINING (Luxor –Thinker Bell / Always a Classic) dördüncü olarak tabelayı tamamlamışlardır.

Kazanan safkan RUNNER BULL için bitiriş derecesi 1.36.28 olurken, farklar Baş – 1 Boy – 2 Boy şeklinde neticelenmiştir.

Mücadele bitiminde tertiplenen törene koşuyu kazanan RUNNER BULL’un sahibi adına katılan TJK Asli Üyesi Gülnur GÜLERCE’ye kupasını, Adnan MENDERES’in gelini Ümran MENDERES verdi.

Törene 26. Dönem Ak Parti İzmir Milletvekili Hüseyin KOCABIYIK, TJK Genel Sekreteri Sadettin ATIĞ, TJK Asli Üyesi Mete Aysal ve davetliler de katılmıştır.

ADNAN MENDERES

Adnan Menderes, 1899 yılında Aydın’da doğdu. Siyasal yaşamına 1930 yılında kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası’yla başlayan Menderes, 7 Ocak 1946 tarihinde kurulan Demokrat Parti’nin kurucuları arasında yer almış ve 1950 yılında yapılan seçimi Demokrat Parti kazanınca Başbakan olmuştur. Bu görevi 5 hükümette 27 Mayıs 1960 tarihine kadar aralıksız sürdürmüş ve Başbakanlığı döneminde yol, liman ve baraj gibi yatırımların yapılmasını hızlandırmış ve aynı zamanda Türkiye’nin iç ve dış siyasetinde önemli gelişmeler sağlamıştır.

Türkiye Jokey Kulübü’nün kurulmasında verdiği direktiflerle önemli katkıları bulunan ünlü siyaset ve hükümet adamı merhum Adnan Menderes’i, anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.