4 Haziran 2017 Pazar günü İSTANBUL VELİEFENDİ Hipodromu’nda gerçekleştirilen, TJK Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüş merhum A. CEMAL KURA (Açık-G3/D), adına düzenlenen koşuyu, M. Ülkan DELİKAN‘ın sahibi olduğu ISKRA (Mount Nelson – Euro Empire / Bartok) isimli safkan jokeyi Halis KARATAŞ ile kazanmayı başarmıştır.

2200 mt.’lik çim pistte ISKRA‘nın kazandığı koşuda ikinciliği, kariyerinde 4 (G1) koşu galibiyeti bulunan başarılı safkan TATVAN İNCİSİ (Scarface – Hanımkız / Always A Classic) Selim Kaya idaresinde elde ederken,  Avrupa Birliği Bakanlığı Koşusu (A2) ve Kızkulesi Koşusu (A2) galibi Mİ BOMBON, Özcan Yıldırım ile üçüncü, koşuya tempo veren isim olan BÖRTEÇİNE (Strike The Gold – Nazo / Sri Pekan) sonlarda düşen temposu ile Sadettin Boyraz idaresinde dördüncü oldu.

Birincilik ikramiyesi 130.000 TL olan koşuyu kazanan ISKRA için koşunun bitiriş derecesi 2.16.32 olurken, farklar 1/2 Boy – 2,5 Boy – Uzak şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi M. Ülkan Delikan’a kupasını, TJK Asli Üyesi Can N. Güven verdi.

Törende, safkanın antrenörü Ümit Yayla’ya ödülünü Nur Boysan verirken, ISKRA isimli safkanın jokeyi Halis Karataş ise ödülünü Emil Celal Kura’dan aldı.

Günün anısına ayrıca, TJK Asli Üyesi Sadettin Sükan, atın sahibi M. Ülkan Delikan’a bir hediye verdi. Törene, Kulübümüz Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Genel Sekreter H. Turgut Alakuş, Genel Sayman M. Ercan Emre, TJK Asli Üyeleri Levent Sarıkaya ve A. Melih Kura ile davetliler de katıldı.

CEMAL KURA

Cemal Kura, 1923 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Betonarme Bölümü’nü bitiren Kura, birçok yol, köprü ve tünel yaparak Türk Mühendislik Camiası’na da ismini altın harflerle yazdırdı. En son eseri ise Atatürk Barajı olan Kura, 1965 yılında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi oldu. Yarış Atları Sahipleri Cemiyeti Başkanlığı, birçok kez TJK Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Sekreterlik yapan Kura, Yüksek Komiserler Kurulu Üyeliği görevinde de bulundu. 1960 yılında ithal ettiği aygır ve kısraklarla Türk Atçılığı’na yeni kanlar kazandırmıştır.  Hem Arap atı hem de İngiliz atı koşan Cemal Kura’nın müzesinde Arap ve İngiliz atı koşularının bütün kupaları mevcuttur. Sayısız klasik koşular kazanan ve aynı zamanda Avrupa ve Amerika’da at koşup önemli yarışlar kazanan Kura, 1976-78 ve 1985-87 yılları arasında Türkiye Jokey Kulübü Başkanlığı yapmıştır. 2007 yılında vefat eden A. Cemal Kura’yı anısına düzenlenen bu koşu vesilesi ile bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.