25 Haziran 2017 İSTANBUL Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilen 91. GAZİ KOŞUSU‘nu, Oğuz YALÇIN‘ın sahibi olduğu PIANO SONATA isimli safkan, jokeyi Ahmet ÇELİK ile kazandı.

Şampiyon safkanın sahibine kupayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a vekaleten Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan verdi. 

Ulu Önder Atatürk’ün adına düzenlenen Türk Yarışçılığı’nın derbisi Gazi Koşusu’nun 91.’si 25 Haziran 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşuldu. 3 yaşlı safkan İngiliz taylarının katılabildikleri koşuyu G.Dilek Emirsoy’un yetiştirdiği Oğuz Yalçın’ın sahibi olduğu PIANO SONATA (d.e. Torok – Emma / SHINING STEEL) isimli safkan jokey Ahmet Çelik’le 2.27.74’lük derece yaparak koşuyu kazandı. Bu derece ayrıca, 2006 yılında HIZELBEYİ’nden sonraki en iyi derece, toplamda ise tüm zamanların en iyi 7. derecesi oldu.

Şampiyon jokey Ahmet Çelik, 2015 yılında RENK, 2016 yılında GRAYSTORM‘dan sonra PIANO SONATA ile bu koşuyu üst üste kazanarak, 1971 yılında MİNİMO, 1972 yılında AKKOR ve 1973 yılında ise KARAYEL ile üç yıl üst üste bu koşuyu kazanan Ekrem Kurt‘un rekorunu egale etmiş oldu.

2400 metre mesafe üzerinden çim pistte gerçekleştirilen bu yılki Gazi Koşusu’nda Storm Sea Swell isimli tayın, Komiserler Kurulu Kararı ile start almadığı koşuda 17’si erkek, 1’i dişi olmak üzere toplam 18,  üç yaşlı safkan İngiliz tayı birincilik için mücadele verdi.

Veliefendi Hipodromu’nda saat 20.00’te yaklaşık 25 bin yarışseverin takip ettiği koşunun ikinciliğini,  Kamil Kahyaoğlu’nın sahibi olduğu jokey Halis Karataş idaresindeki PERSHING (Scarface – Orse Gül / SRI PEKAN) elde ederken,  K. Levent Kitapçı’nın Özcan Yıldırım ile start alan safkanı FINESSE (Luxor–Flaying Saucer / EAGLE EYED) üçüncü,  Nurbiye Gülerce’nin jokey Akın Sözen idaresindeki RUNNER BULL (Victory Gallop – Sun Cat / MOUNTAIN CAT) da dördüncü oldu. Koşunun farkları 2,5 Boy – 4 Boy – 2,5 Boy şeklinde gerçekleşti.

91. Gazi Koşusu’nu kazanan safkanın sahibi Oğuz Yalçın kupayı Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan’ın elinden aldı. Safkanın antrenörü Metin Acar’a plaketini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç verirken, bu önemli koşuyu 3 yıl üst üste kazanma başarısını gösteren jokey Ahmet Çelik’e plaketini ise Kulübümüz Başkanı Yasin Kadri Ekinci takdim etti. Törende, Gazi Koşusu galibi jokey Ahmet Çelik, 9 birincilikle bu önemli koşuyu en fazla kazanan jokey Mümin Çılgın’a plaket takdim etti. Kupa törenine çok sayıda davetli de katıldı.

Şampiyon safkan PIANO SONATA; bu galibiyetiyle sahibine, birincilik ikramiyesinin yanı sıra yetiştiricilik primi ve kaydiye ücretleriyle birlikte toplam 2.233.000 TL kazandırdı.

TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci’nin ve Yönetim Kurulu Üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen bu unutulmaz günün heyecanına, yarışseverlerin yanı sıra atçılık camiasının önde gelenleri, iş ve sanat dünyasından önemli isimler, politikacılar ve devlet erkanı da katıldı. Gazi Koşusu öncesi Apranti Eğitim Merkezi öğrencilerinin gerçekleştirdikleri bayraklı gösteri ayakta alkışlandı.

 

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.