64. ERKEK TAY DENEME KOŞUSU’NU KAZANAN YAMANLARBEYİ OLDU

19 Mayıs 2019 Pazar günü İSTANBUL VELİEFENDİ Hipodromu‘nda ekranlara gelen bir diğer önemli mücadele 64. ERKEK TAY DENEME KOŞUSU (Açık G-1) oldu… Armağan ARAZ‘ın sahibi olduğu YAMANLARBEYİ (Torok – Alakan / Kaneko), binicisi Mustafa ÇİÇEK ile kazanmayı başardı.

1600 metrelik çim pistte yapılan ve 570.000 TL birincilik ödülü bulunan koşuda; AKGÜN (Toruk Macto – Secret Shadow / Clodovil) jokeyi Selim KAYA idaresinde ikinci olurken, KENOBI (Kaneko – Çokşeker / Hoy) jokeyi Hışman ÇİZİK ile üçüncü ve LONG RUNNER (Gio Ponti – Borrowing Base / Personal Flag) ise Ahmet ÇELİK ile tabelayı tamamlayan son safkan oldu.

YAMANLARBEYİ için koşudaki bitiriş derecesi 1.34.20 olurken, farklar da 3,5 Boy – 2 Boy – 2 Boy şeklinde neticelenmiştir.

İstanbul’da günün kapanışını yapan koşunun ardından ödül töreni Şeref Tribünü’nde gerçekleştirildi. Kazanan tayın sahibi Armağan ARAZ’a kupasını TJK Başkanı Serdal ADALI verdi.

Safkanın antrenörü Murat AKSOY ise plaketini TJK Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel GÖKTÜRK tarafından aldı.

YKK Üyesi ve TJK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet ÖZBELGE‘de kazanan atın jokeyi Mustafa ÇİÇEK’e plaketini verdi.

Kupa törenine Kulübümüz Genel Sekreteri Sadettin ATIĞ, TJK Genel Saymanı Adil Mert KAYA, TJK Yönetim Kurulu Üyesi Hakan YÜCETÜRK, TJK Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender AYDINER ve Asli Üye Hayrettin KARAMAZI‘da katıldı.

2019 Erkek Tay Deneme Koşusu’nda zafere ulaşan safkanın jokeyi Mustafa Çiçek“Öncelikle tabiki de çok mutluyum, geçen seneki yarışta ikinci kalmıştım. Bu sene galip gelmek bana nasip oldu. Güvenip de beni atına bindiren at sahibi ve antrenörümüze çok teşekkür ederim. Atım istediğim her şeyin cevabını verdi, yarış içerisinde yerini çok güzel tuttu. Düzlükten sonra yürüttüğüm yerde hiçbir engelim olmadı ve böylece fotoyu önde geçmek nasip oldu” diye konuştu.

Bu önemli koşudaki performansıyla kendisine galibiyeti getiren YAMANLARBEYİ’nin sahibi Armağan Araz ise, “Açıkçası atımı ilk gördüğüm gün bu başarıların hayalini kurmuştum. Hedefimde Gazi Koşusu, hayalimde ise Triple Crown vardı. Planlarımızın ilk ayağını böylece geçmiş olduk. Bu bir ekip başarısıdır, tek bir kişiye kesinlikle ait değil. Çok iddialı atlar gelip hiçbir başarı elde edemeden kariyerlerini sonlandırıyorlar, aynı şekilde beklenti olmayan atlardan ise şampiyonlar çıkabiliyor. O yüzden başarılı olmak için iyi bir takım çalışması şart. Atımızı İstanbul’a getirdiğimizde kimse bizim başarılı olacağımıza ihtimal vermemişti. Ama ben kendisine çok güveniyordum, aslan gibi bir yüreği vardı. Gözlerine baktığımda bunu rahatlıkla görebiliyordum. Bugün de aslan gibi mücadele vererek bizleri zafere ulaştırdı. Söz konusu derbi ise, bir şampiyonun yüreği asla hafife alınmamalıdır. Mustafa Çiçek ile yola devam etmeyi çok istiyoruz, zaten kendisi ile yola çıkarken uzun vadeli planlar yapmıştık. Bence Mustafa Çiçek, Türkiye’nin en iyi 5 jokeyinden biri. Bundan sonraki yol haritamıza ekipçe bir karar vereceğiz. Şimdiden bir şey söylemem doğru olmaz. Zaten biz aldığımız tüm kararları bir takım ruhu içerisinde neticeye bağlıyoruz, asla bireysellik söz konusu değil. Başarımızın sırrının da bu olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.