14 Mayıs 2017 Pazar günü İSTANBUL VELİEFENDİ HİPODROMU’nda ekranlara gelen günün bir diğer önemli yarışı “62. ERKEK TAY DENEME KOŞUSU” oldu… Koşuyu; Jokeyi Halis KARATAŞ idaresinde piste çıkan PERSHING isimli safkan birinciliğe uzanarak, yeni prens olmayı başardı.

91. Gazi Koşusu öncesi, 3 yaşlı erkek İngiliz taylarının en önemli provası niteliğindeki 62. Erkek Tay Deneme Koşusu (Açık – G1) bu yıl, 14 Mayıs Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlendi. 

3 yaşlı erkek İngiliz safkanlarının bu en önemli provasını kazanarak, 2017 yılının prensi olmayı başaran safkan, Kamil Kahyaoğlu’nun sahibi olduğu, C. Mehtap Yargı tarafından yetiştirilen, İbrahim Bekiroğulları’nın antrene ettiği PERSHING (Scarface – Orse Gül / Sri Pekan) isimli tay oldu. Jokeyi Halis Karataş ile son metrelerdeki etkili atakları ile sonuca ulaşan PERSHING, en yakın rakibinin 4 boy önünde Erkek Tay Deneme Koşusu’ndan galip ayrıldı.

2013 yılında FLY BY ME, 2014 yılında KULOĞLU, 2015 yılında MY BAŞKAN ve son olarak 2016 yılında GRAYSTORM’un zaferi ile sonuçlanan 2017 yılı Erkek Tay Deneme Koşusu’na bu yıl, 3 yaşlı 11 safkan İngiliz tayı katıldı. Birincilik ikramiyesi 500.000 TL olan, çim pistte 1600 metre mesafede gerçekleştirilen koşuda, Oğuz Yalçın’ın sahibi olduğu, Özcan Yıldırım idaresindeki PIANO SONATA (Torok – Emma / Shining Steel) ikinciliği elde ederken, Hatice Yıldız’ın sahibesi olduğu, Kadir Tokaçoğlu ile bu önemli mücadeleye katılan ULAN BATOR (Luxor – Gençceren / Kaneko) üçüncü, sonlardaki atakları ile Piraye Cemiloğlu’nun sahibesi olduğu ESKAYRA(Powerscourt – Sarılar Güzeli / Mujdahit) da koşudan Akın Sözen ile dördüncü olarak ayrıldı.

Yarış yaşamına 31 Mayıs 2016 tarihinde Ankara’da başlayan PERSHING, yarış kariyerinin ilk birinciliğine de 4 Ağustos 2016 tarihinde yine Ankara’da ulaştı. Ardından kış sezonu için Adana Yeşiloba Hipodromu’nun yolunu tutan safkan burada, Toroslar Koşusu’nu (G2) ve Tendürek Koşusu’nu (A3) dördüncü olarak tamamlamıştı. Erkek Tay Deneme Koşusu’ndan önce Ergin Talay Koşusu’nu (KV-8) kazanmayı başaran PERSHING, yarış kariyerinin 4. ve en önemli koşu başarısına Erkek Tay Deneme Koşusu’nu kazanarak ulaşmış oldu.

Triple Crown’ın ilk ayağı…

3 Yaşlı Dişi ve Erkek Tayların en önemli koşularından kabul edilen Tay Denemeler, Triple Crown’ın (Üçlü Taç) da ilk ayağını oluşturmaktadır. Tay Deneme’yi kazanan PERSHING, Gazi Koşusu ve Ankara Koşusu’nu da birinci bitirmesi halinde, Triple Crown yapmış olacak ve 1.350.000 TL’lik para ödülünün de sahibi olacak.

MARACAIBO’nun 1.34.12 ile rekoru elinde bulundurduğu Erkek Tay Deneme Koşusu’nda bu yıl kazanan PERSHING için bitiriş derecesi 1.34.89 olurken, farklar 4 Boy – 1,5 Boy – 1,5 Boy şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi Kamil Kahyaoğlu’na kupasını, Avrupa Akdeniz Yarışçılık Federasyonu Başkan Yardımcısı, YKK Üyesi ve TJK eski Başkanlarımızdan Behçet Homurlu verdi.

Törende ayrıca, safkanın antrenörü, İbrahim Bekiroğulları’na plaketini TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş verirken, PERSHING isimli atın jokeyi Halis Karataş ise plaketini, TJK Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin Atığ’dan aldı. Törene, TJK Asli Üyesi Yüksel Göktürk ve İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.