14 Mayıs 2017 Pazar günü İSTANBUL VELİEFENDİ HİPODROMU’nda günün son önemli yarışı olan “62. DİŞİ TAY DENEME KOŞUSU” kazananı MISS HELİN isimli safkan oldu.

91. Gazi Koşusu öncesi 3 yaşlı dişi İngiliz taylarının en önemli randevusu ve sezonun ilk klasik yarışı niteliğindeki 62. Dişi Tay Deneme Koşusu (Açık – G1) bu yıl, 14 Mayıs Pazar günü düzenlendi. 

Son metrelere kadar kıyasıya bir mücadeleye sahne olan, 2017 yılının prensesi olarak adını tarihe altın harflerle yazdırmayı başaran safkan; Remzi Ayyıldız’ın sahibi olduğu, MISS HELIN (Bin Ajwaad – Golden Victory / Acclamation) isimli tay oldu. jokey Ahmet Çelik ile koşuya katılan kısrağın yetiştiriciliğini O. Mehmet Kurt, antrenörlüğünü ise İbrahim Bekiroğulları yapıyor.

Geçtiğimiz yıl, Adalı ekürisi safkanlarından SILENT CAT‘in zaferi ile sonuçlanan 2017 yılı Dişi Tay Deneme Koşusu’na bu yıl, 3 yaşlı 8 safkan İngiliz tayı katıldı. Birincilik ikramiyesi 500.000 TL olan, çim pistte 1600 metre mesafede gerçekleştirilen koşuda, Murat Kadaifçioğlu’nun sahibi olduğu, şampiyon kısrak WANETA (Mountain Cat – Blushing Doe / Running Stag) starttan geç çıkış yapmasına rağmen, Halis Karataş idaresinde ikinciliği elde eden tay olurken, Batur Adalı’nın sahibi olduğu BLACK CHINESE (Out Of Control – The De Chine / Kendor) Özcan Yıldırım ile üçüncü, Duygu Fatura’nın sahibi olduğu ACQUAPURA (Three Valleys – Acquavita / Royal Abjar) da koşudan dördüncü olarak ayrıldı.

Yarış yaşamının 6. koşusundan galip ayrılarak, 3 yaşlı İngiliz dişi taylarının en önemli klasiğinin kupasını müzesine götürmeyi başaran MISS HELİN, tamamı Adana Yeşiloba Hipodromu’nda olmak üzere 29 Ekim 2016 tarihinde Maiden, 12 Mart 2017 tarihinde Handikap -14 koşu ve son olarak 2 Nisan 2017 tarihinde Esat Özbilen Koşusu’nu (KV-6) kazanmayı başarmıştı.

Erkek Tay Deneme Koşusu’nu da PERSHING isimli tay ile kazanmayı başaran antrenör İbrahim Bekiroğulları, aynı gün içerisinde Erkek ve Dişi Tay Deneme koşularını kazanarak önemli bir başarının mimarı oldu. İbrahim Bekiroğulları ayrıca, günün bir diğer önemli koşusu olan Hasan Adalı Koşusu’nu da TATVAN İNCİSİ isimli kısrakla kazanmayı başarmıştı.

Triple Crown’ın ilk ayağı’nın galibi MISS HELİN

3 Yaşlı Dişi ve Erkek Tayların en önemli koşularından kabul edilen Tay Denemeler, Triple Crown’ın (Üçlü Taç) da ilk ayağını oluşturmaktadır. Erkek Tay Denemeyi kazanan PERSHING ve Dişi Tay Deneme’yi kazanan MISS HELİN, Gazi Koşusu ve Ankara Koşusu’nu da birinci bitirmeleri halinde, Triple Crown yapmış olacaklar ve 1.350.000 TL’lik para ödülünün de sahibi olacak.

TEXAS GAL’un 1.34.88 ile rekoru elinde bulundurduğu Dişi Tay Deneme Koşusu’nda bu yıl kazanan MISS HELİN için bitiriş derecesi 1.38.00 olurken, farklar Baş – 4 Boy – 1/2 Boy şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası Winner Circle alanında düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi Remzi Ayyıldız’a kupasını, TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş verdi.

Törende ayrıca, safkanın antrenörü İbrahim Bekiroğlulları’na plaketini TJK Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin Atığ verirken, MISS HELİN isimli safkanın jokeyi Ahmet Çelik ise plaketini, TJK Asli Üyesi Yüksel Göktürk’den aldı.

Törene, Avrupa Akdeniz Yarışçılık Federasyonu Başkan Yardımcısı, YKK Üyesi ve eski Başkanlarımızdan Behçet Homurlu ile İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.