Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusu’nu (Açık-G1/DHT/TR) Koşusu’nda zafere uzanan safkan TALİPHAN oldu.

5 Mayıs 2018 ANKARA 75. Yıl Hipodromu’nda düzenlenen 56. TBMM KOŞUSU’nu, Talip ÖZTÜRK’ün sahibi olduğu TALİPHAN (Caş – Kutbike / Odinhan) isimli safkan binicisi Uğur POLAT idaresinde kazanmayı başardı.

202 günlük bir aranın ardından ilk koşusuna çıkan TALİPHAN, elde ettiği bu koşu birinciliği ile, Triple Crown yapma şansı bulunan tek safkan olmayı başardı. TALİPHAN son olarak, 30 Eylül 2017 tarihinde katıldığı Hatay Koşusu’nu (G1), bugünkü jokeyi Uğur Polat idaresinde kazanmayı başarmıştı.

Birincilik ikramiyesi 825.000 TL, yetiştiricilik toplam priminin 350.625 TL olduğu koşu, çim pistte 1600 metre mesafede gerçekleşti. Kazanan TALİPHAN için bitiriş derecesi 1.45.39 olurken, farklar Baş – Baş – Baş şeklinde sonuçlandı. Müthiş bir finale sahne olan ve adına yakışır büyüklükte bir mücadelenin izlenildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusu’nda, kazanan TALİPHAN isimli safkanın ardında ikinciliği, Tolga Yıldız ile sezonun bu önemli randevusunda boy gösteren BATMANASLANI (Tamerinoğlu – Kırsultan / Demirkır) elde ederken, dış kulvardan son derece etkili ataklar sergileyen ALTINCI HİS (Özgünhan – Serengül / Sergen) Gökhan Kocakaya ile üçüncü, jenerasyonunun bir diğer klas ismi SAADIN GÜCÜ (İzbatur – Allıbahar / Sideways) ise Özcan Yıldırım ile tabelanın son basamağının sahibi oldu.

Şeref Tribünü’nde düzenlenen kupa töreninde, koşuyu kazanan atın sahibi adına Büşra Öztürk Karatepe’ye kupasını, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Karaman’a vekaleten, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Hakkı Polat verdi.

Koşuyu kazanan safkanın Antrenörü Bahattin Dağ plaketini, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Y.K.K. Başkan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil verirken, TALİPHAN isimli safkanın jokeyi Uğur Polat’a ise plaketini TJK Başkanı Serdal Adalı verdi.

Törene,  TJK Genel Sekreteri Sadettin Atığ, Genel Sayman Adil Mert Kaya, Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yücetürk ve Ahmet Özbelge,Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörü Murat Durmaz ile davetliler de katıldı.

 

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.