Şampiyon Cankardeşler Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda 55. Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusunu kazanmayı başardı.

Bu yıl açılışının 97’nci yılını kutladığımız Türkiye Büyük Millet Meclisi adına düzenlenen koşu (Açık G1 / DHÖ / TR), Türk Arap atçılığının son dönemlerine damga vurmuş, geçmiş koşu performansları son derece başarılı 13 safkan Arap atının katılımıyla 6 Mayıs Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda gerçekleşti.

İlkbahar – Yaz yarış sezonlarının ilk (G1) koşusu olma özelliğine sahip olan ve Arap atları için Triple Crown’ın (üçlü taç) ilk ayağını oluşturan (Niğbolu Koşusu – Veliefendi Koşusu) TBMM Koşusu’nu, 2016 yılında olduğu gibi, Muzaffer Can’ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, Muharrem Can tarafından antrene edilen, 6 yaşındaki al erkek safkan CANKARDEŞLER (Yalaz – Bedel 2 / Tunca) jokeyi Selim Kaya idaresinde kazanmayı başardı.

2016 yılında da bu önemli koşunun kupasını müzesine götürmeyi başaran şampiyon safkan CANKARDEŞLER, yarış kariyerinin 35. koşu galibiyetine Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusu’nu kazanarak ulaştı.

4+  yaşlı 13 safkan Arap atının katılımıyla, çim pistte 1600 metre mesafede gerçekleştirilen, 750.000 TL ikramiyeli bu önemli koşuda, Akın Sözen idaresindeki KIRDENİZ (Berksoy – Fulyahanım / Bozdağ) ikinciliği elde ederken, koşuda Triple Crown yapma şansı bulunan tek safkan olan DENİZİM(Altaha – İlkehanım / Yelhan) Halis Karataş ile üçüncü, sonlardaki atakları ile kariyerinde 2 kez bu önemli koşuda galibiyeti bulunan KARAÜZÜM (Halid – Biriçimsu / Batyskaf) de Ahmet Çelik idaresinde dördüncü oldu.

Kazanan CANKARDEŞLER için koşunun bitiriş derecesi 1.45.00 olurken, farklar 1/2 Boy – Boyun – 2 Boy şeklinde oluştu.

Selim Kaya’nın 6. TBMM Koşusu zaferi…

Son 2 yılda bu koşuyu kazanma başarısı gösteren jokey Selim Kaya kariyerinin toplamda 6. TBMM Koşusu zaferine (2 kez Cankardeşler, Karaüzüm, Onurkaan, 2 kez de Kafkaslı) ulaştı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Muzaffer Can’a kupasını ve günün anısına plaketini TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Erbay Kücet verdi.

Safkanın antrenörü Muharrem Can’a ve CANKARDEŞLER isimli safkanın jokeyi Selim Kaya’ya da plaketlerini de TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Erbay Kücet verdi.

Törende ayrıca günün anısına, TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Erbay Kücet, Kulübümüz Başkanı Yasin Kadri Ekinci’ye de bir plaket verdi. Törene, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Yüksek Komiserler Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdurrahman Madan, TJK Asli Üyesi İnci Özdemir, Ankara Hipodrom Müdürü Mehmet Şirin Bozkurt ile davetliler de katıldı.

Not: Tüm tahminler, milyonlarca datadan alınarak yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Sürpriz isimlere öncelik vermektedir. Dolayısıyla takibinizdeki favori isimlere kuponda yer vermeyi unutmayınız.
Yorum gönderimi kapatılmıştır. Mobil uygulamamızı indirerek siz de kendi kuponlarınızı gönderebilir, günlük onlarca usta tahmincinin kuponlarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.